eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Darowizna i sprzedaż ziemi rolnej bez podatku dochodowego

Darowizna i sprzedaż ziemi rolnej bez podatku dochodowego

2015-05-15 12:42

Przeczytaj także: Sprzedaż ziemi rolnej z podatkiem dochodowym?


Powyższe uregulowania prawne wskazują, że zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uwarunkowane jest następującymi przesłankami:
• grunty muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. będący własnością lub współwłasnością osoby fizycznej obszar gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha) lub jego część składową,
• sprzedawana jest całość lub część gospodarstwa rolnego,
• grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru.

Utrata charakteru rolnego gruntu następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia. Dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu decydujące znaczenie ma cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją. Faktyczne przekształcenie sposobu użytkowania gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, z charakteru nabywcy lub innych okoliczności związanych z daną transakcją. Całokształt tych okoliczności może wskazywać na utratę charakteru rolnego nabywanego gruntu, nawet wówczas, gdy nieruchomość taka umiejscowiona jest w planie zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość położona na terenach upraw rolnych. Okoliczność czy dana nieruchomość w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego podlega weryfikacji przez urząd skarbowy w toku ewentualnego postępowania podatkowego. Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania leży w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, że spełnia przesłanki do zwolnienia.

Należy również zauważyć, że art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy dotyczy sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, o których mowa w treści § 68 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Oznacza to, że transakcja może obejmować np. wszystkie nieruchomości wchodzące w skład tego gospodarstwa rolnego bądź niektóre z nich. Sprzedaż całości lub części gospodarstwa rolnego następuje wyłącznie w sytuacji gdy łącznie wszyscy współwłaściciele sprzedają gospodarstwo rolne lub jego część. Zwolnienie nie dotyczy bowiem sprzedaży jedynie udziału w gospodarstwie rolnym.

Wnioskodawca we wniosku wskazał, że w 2013 r. nabył w drodze darowizny udział wynoszący #189; w działce o powierzchni 0,1389 ha stanowiącej grunty orne zabudowane, która weszła w skład posiadanego przez niego gospodarstwa rolnego. W 2014 r. Wnioskodawca wraz z drugim współwłaścicielem sprzedał działkę. Oznacza to, że po stronie sprzedającej w transakcji sprzedaży wystąpił Wnioskodawca i drugi współwłaściciel czyli obaj współwłaściciele tej działki. Zatem w świetle tak przedstawionego stanu faktycznego spełniona została przesłanka sprzedaży części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego (części gospodarstwa rolnego), gdyż ze względu na powierzchnię nie przekraczającą 1 ha działka ta nie mogła stanowić samodzielnie gospodarstwa rolnego, to jednak wchodziła w skład prowadzonego przez Wnioskodawcę gospodarstwa rolnego, a ponadto jej sprzedaży dokonali wszyscy współwłaściciele. Przedmiotem sprzedaży była zatem część gospodarstwa rolnego, w postaci działki o powierzchni 0,1389 ha, którą Wnioskodawca sprzedał wraz z drugim współwłaścicielem.

Ponadto jak wskazano powyżej działka stanowiła grunt orny zabudowany. Odnosząc się zatem do zabudowań znajdujących się na gruncie rolnym należy stwierdzić, że budynki mieszkalne i gospodarcze wchodzą w skład gospodarstwa rolnego, gdyż są niezbędne i ściśle z nim związane. Zauważyć należy, że w myśl przywołanego wyżej § 68 ust. 1 pkt 1 lit. e) ww. rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków użytkami rolnymi są grunty rolne zabudowane. Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że przedmiotowe zwolnienie obejmuje nie tylko grunty, ale również budynki, jeżeli są usytuowane na gruntach, które stanowią gospodarstwo rolne.

Wnioskodawca wskazał również, że kupujący oświadczył, że nabywa nieruchomość na powiększenie gospodarstwa rolnego przez co nieruchomość nie utraci charakteru rolnego.

Podsumowując, przedmiotem sprzedaży nie był udział w gospodarstwie rolnym, ale część nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, tj. działki o powierzchni 0,1389 ha. Jeżeli zatem sprzedana działka stanowiła grunt rolny zabudowany i istotnie została włączona przez kupujących w skład posiadanego już przez nich gospodarstwa rolnego i stała się jego częścią nie zmieniając przeznaczenia rolnego, a więc w związku ze sprzedażą nie utraciła charakteru rolnego, to uzyskany przez Wnioskodawcę przychód ze sprzedaży tej działki wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego odpowiadający udziałowi #189; nabytemu przez Wnioskodawcę w drodze darowizny w 2013 r. korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: