eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Grunty rolne: sprzedaż zwolniona z podatku?

Grunty rolne: sprzedaż zwolniona z podatku?

2009-10-28 07:27

Jeżeli sprzedawane grunty rolne będą wykorzystywane w celu prowadzenia na nich gospodarstwa rolnego, przychód uzyskany z ich sprzedaży jest zwolniony z podatku dochodowego - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 20.10.2009 r. nr IPPB1/415-591/09-2/EC.

Przeczytaj także: Grunty rolne: sprzedaż wolna od PIT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

We wniosku podatnik wskazał, iż 5 czerwca 2007 r. nabył grunt rolny o powierzchni 2,1528 ha. Następnie 10 lipca 2007 r. nabył kolejny grunt rolny o powierzchni 2,1507 ha. Łącznie jego ziemia rolna wyniosła 4,3035 ha. Następnie nieruchomość ta została podzielona na działki rolne, nie nastąpiła jednak zmiana ich przeznaczenia – nadal były to grunty rolne, od których był płacony podatek rolny. 14 marca 2008 r. podatnik sprzedał część tych gruntów o powierzchni 2,1528 ha. Kupujący poinformował sprzedawcę, i grunty te kupuje w celu powiększenia prowadzonego już gospodarstwa rolnego. Nabywca w dacie zakupu posiadł już gospodarstwo rolne o powierzchni ponad 2 ha położone w tej samej gminie i nadal uprawia zakupiony grunt, opłaca także podatek rolny. W związku z powyższym powstała wątpliwość, czy w przedstawionej sytuacji sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast w myśl przepisu art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji pojęcia gruntów rolnych. W celu wyjaśnienia tej kwestii odsyła, zgodnie z dyspozycją art. 2 ust. 4 ww. ustawy do przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (t. j. Dz. U. z 2006 r., Nr 136, poz. 969).

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: