eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wydatki na remont środka trwałego rozliczane amortyzacją?

Wydatki na remont środka trwałego rozliczane amortyzacją?

2015-05-21 13:49

Wydatki na remont środka trwałego rozliczane amortyzacją?

Warsztat samochodowy © industrieblick - Fotolia.com

Wydatki na remont środków trwałych są odnoszone bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli jednak bilansowo koszty takie są rozliczane w czasie i zwiększyły one wartość początkową takiego składnika majątku, również w rachunku podatkowym należy je rozliczać w czasie. Wnioski takie płyną z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 13.05.2015 r. nr IBPBI/2/4510-196/15/KP.

Przeczytaj także: Amortyzacja gdy ulepszony środek trwały

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Samochód ciężarowi marki Star-266 stanowi środek trwały firmy, w którym dokonano szeregu napraw remontowych z uwagi na jego zużycie eksploatacyjne. Zakres remontu był bardzo szeroki (objął remont podwozia, zabudowy tylnej oraz skrzyni ładunkowej), zaś jego koszt to 122 900 zł netto. Stanowił on remont kapitalny środka trwałego. Na potrzeby bilansowe (zgodnie z przyjętymi zasadami współmierności oraz istotności oraz wytycznymi MSR 16) wszelkie remonty i koszty bieżącego utrzymania środków trwałych oraz ich konserwacji, za wyjątkiem remontu kapitalnego, obciążają wynik finansowy okresu, w którym miały miejsce.

Koszty remontu kapitalnego są natomiast rozliczane proporcjonalnie do przewidywanego okresu używania takiego składnika majątku. Spółka w związku z powyższym, bilansowo, o poniesione wydatki na remont powiększyła wartość środka trwałego, wskutek czego wydatki te w aspekcie bilansowym będą odnoszone w koszty poprzez odpisy amortyzacyjne.

Wykonany remont miał jednakże na celu jedynie odtworzenie stanu pierwotnego łącznie z wymianą zużytych składników technicznych ww. samochodu. Nie stanowił on ulepszenia, przebudowy czy rozbudowy samochodu w rozumieniu przepisów prawa podatkowego. W związku z tym zadano pytanie, czy wydatki na remont z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogą zostać zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów jednorazowo? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 851 ze zm. dalej: „updop”), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (…).

fot. industrieblick - Fotolia.com

Warsztat samochodowy

Wydatki na remont środków trwałych są odnoszone bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Jeżeli jednak bilansowo koszty takie są rozliczane w czasie i zwiększyły one wartość początkową takiego składnika majątku, również w rachunku podatkowym należy je rozliczać w czasie.


Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów (niewymienionych w art. 16 ust. 1 updop), pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 updop.

Zatem, aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodów, między tym kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy. Chodzi tu o związek tego typu, że poniesienie kosztu ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Przez koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami należy rozumieć te koszty, których poniesienie wpływa bezpośrednio na uzyskanie przychodu z danego źródła. Są to więc wszelkie koszty, których poniesienie jest niezbędne, aby określone źródło przychodów przyniosło konkretne przychody.

Aby uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów nie jest konieczne w każdym przypadku wykazanie między nim a przychodem bezpośredniego związku. Należy zaznaczyć, że kosztami uzyskania przychodów są wszystkie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów, w tym również w celu zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, tak aby to źródło przynosiło przychody także w przyszłości. Wobec powyższego, kosztami będą również koszty pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, jeżeli zostanie wykazane, że zostały w sposób racjonalny poniesione w celu uzyskania przychodów (w tym dla zagwarantowania funkcjonowania źródła przychodów), nawet wówczas gdyby z obiektywnych powodów przychód nie został osiągnięty.

Z przepisu art. 15 ust. 1 updop, wynika zatem, że aby wydatki poczynione przez podatnika można uznać za koszt uzyskania przychodu, muszą być poniesione w sposób celowy. Podatnik podejmując decyzję o poniesieniu wydatku, musi być przeświadczony o racjonalności, z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności, wydatkowania środków finansowych. W większości przypadków związek z przychodem nie nasuwa żadnych wątpliwości. Są jednak sytuacje, w których ów związek przyczynowy nie jest tak jednoznaczny. Wszystkie te sytuacje należy zatem rozwiązywać według zasad racjonalnego rozumowania, odrębnie w odniesieniu do każdego przypadku. Należy w tym miejscu podkreślić, że koszt uzyskania przychodów jest kosztem działalności gospodarczej, która ze swej istoty zmierza do osiągnięcia przychodów.

Podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą winien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu. Ponadto, należy mieć na względzie, że podatnik uznając wydatek za koszt uzyskania przychodu odnosi ewidentne korzyści, albowiem o ten koszt zmniejsza podstawę opodatkowania. Na nim więc spoczywa ciężar udowodnienia, że określony wydatek jest kosztem uzyskania przychodu. Uznanie danego wydatku za koszt uzyskania przychodów jest możliwe tylko wtedy, gdy z prawidłowo i rzetelnie udokumentowanych zdarzeń wynika ponad wszelką wątpliwość, że jest to wydatek celowy i racjonalnie uzasadniony.

Zatem to podatnik zobowiązany jest wykazać nie tylko fakt poniesienia danego wydatku, ale także jego celowość i racjonalność. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodów, nie można uznać za koszt wydatków, których charakter budzi wątpliwości.

Zatem, warunkiem uznania wydatku poniesionego przez podatnika za koszt uzyskania przychodów, jest łączne spełnienie następujących przesłanek:
• wydatek musi zostać poniesiony przez podatnika,
• musi być definitywny, a więc bezzwrotny,
• musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
• musi zostać poniesiony w celu uzyskania przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
• musi zostać właściwie udokumentowany,
• nie może być kosztem wymienionym w art. 16 ust. 1 updop.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: