eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dzień Wolności Podatkowej 2015: 11 czerwca

Dzień Wolności Podatkowej 2015: 11 czerwca

2015-06-08 14:53

Dzień Wolności Podatkowej 2015: 11 czerwca

W tym roku dzień wolności podatkowej przypadnie 11 czerwca © a_korn - Fotolia.com

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada na 11 czerwca – wynika z wyliczeń Centrum im. Adama Smitha. Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna data, od której przestajemy przymusowo pracować na wydatku publiczne, a zaczynamy zarabiać wyłącznie dla siebie. W ubiegłym roku Dzień Wolności Podatkowej przypadł na 14 czerwca.

Przeczytaj także: Dzień Wolności Podatkowej. Od dziś zarabiamy na siebie

Idea Dnia Wolności Podatkowej pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, gdzie taki dzień ogłasza się już od 1900 roku. W Polsce dzień ten wyliczają ekonomiści z Centrum im. Adama Smitha. Dzień Wolności Podatkowej wyznaczany jest w oparciu o udział wszystkich wydatków publicznych w PKB. W 2015 roku udział ten wynosi 44 proc.

– Inicjując oraz ogłaszając Dzień Wolności Podatkowej zwracamy od 1994 roku uwagę na wysoki poziom łącznych obciążeń w naszym kraju, a zwłaszcza na głęboko dyskryminacyjny charakter opodatkowania pracy. Obecny system, oparty o znaczący udział opodatkowania pracy, jest generatorem i konserwatorem dwucyfrowego sztucznego bezrobocia, które skłania i zmusza obywateli do emigracji. Tym samym negatywnie wpływa on na funkcjonowanie rodzin oraz demograficzny ich potencjał. Rodziny bez pracy to rodziny bez dzieci – mówi Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.

Jak podkreśla Centrum im. Adama Smitha, daniny nałożone na przeciętne wynagrodzenie sięgają już ponad 69 proc. płacy netto.

– Wśród danin publicznych dominują daniny obciążające pracę i przedsiębiorczość, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych oraz podatki, nazwane składkami, zarządzane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Ze źródeł tych wpływa aż 277 miliardów złotych. Tradycyjnie dopiero drugą pozycję zajmują daniny obciążające konsumpcję, czyli VAT, akcyza i VAT od akcyzy. Z tych tytułów w 2015 roku planuje się zebrać 213 miliardów złotych. Natomiast CIT, czyli podatek dochodowy od osób prawnych przyniesie tylko 31 miliardów złotych – wylicza dr Kamil Zubelewicz, adiunkt Collegium Civitas i współpracownik Centrum im. Adama Smitha.

Według eksperta, dane te dowodzą, że system dochodów publicznych w Polsce wymaga fundamentalnej zmiany. Obecny, oparty o znaczący udział opodatkowania pracy, blokuje zatrudnienie i rozwój gospodarki.

Centrum im. Adama Smitha w miejsce PIT oraz składek na fundusze celowe proponuje wprowadzenie zintegrowanego podatku od wynagrodzeń w wysokości 25 procent płacy netto. Podatek CIT miałby być z kolei zastąpiony 1-procentowym podatkiem od wartości sprzedaży, a stawka VAT zostałaby ujednolicona oraz obniżona, za wyjątkiem obszarów regulowanych przez Unię Europejską.

W Polsce Dzień Wolności Podatkowej najczęściej wypada pod koniec czerwca. W zeszłym roku obchodzono go 14 czerwca, w 2013 roku - 22 czerwca, w roku 2012 przypadał na 24 czerwca, w 2011 - na 7 lipca. Oznacza to, że statystycznie Polacy prawie przez pół roku pracują wyłącznie na potrzeby fiskusa.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: