eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rozliczenie zaliczki przy odwrotnym obciążeniu gdy zmiana podatnika

Rozliczenie zaliczki przy odwrotnym obciążeniu gdy zmiana podatnika

2015-08-13 13:32

Rozliczenie zaliczki przy odwrotnym obciążeniu gdy zmiana podatnika

Rozliczenie zaliczki przy odwrotnym obciążeniu gdy zmiana podatnika © tashatuvango - Fotolia.com

Od niespełna półtora miesiąca kolejna grupa towarów została objęta obowiązkiem rozliczania VAT w ramach odwrotnego obciążenia, czyli nie przez sprzedawcę a nabywcę towarów. Przy tego typu transakcjach mogą jednakże występować zaliczki wpłacone wcześniej i opodatkowane na zasadach ogólnych. Jak w takim przypadku prawidłowo je rozliczyć?

Przeczytaj także: Od lipca telefon komórkowy i paliwo do samochodu tańsze o VAT?

Mechanizm tzw. odwrotnego obciążenia, czyli sytuacji, w której obowiązek rozliczenia VAT z tytułu danej transakcji spoczywa nie na sprzedawcy, a nabywcy, ma zastosowanie, gdy łącznie spełnione zostaną cztery przesłanki (warto dodać, że także i te warunki zostały zmodyfikowane z początkiem lipca 2015 r.):
  1. przedmiotem dostawy są towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o VAT,
  2. dostawca towarów jest podatnikiem niekorzystającym ze zwolnienia z VAT,
  3. nabywca towarów jest czynnym podatnikiem VAT,
  4. sama dostawa nie korzysta ze zwolnienia z VAT.

Warto też dodać, że w przypadku niektórych towarów, wprowadzono jeszcze jeden – piąty warunek mówiący, że mechanizm odwrotnego obciążenia ma zastosowanie, jeżeli łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji przekracza kwotę 20 000 zł netto. Chodzi tutaj o sprzęt elektroniczny (laptopy, tablety, smartfony, gry wideo itp.).

Ostatnio wprowadzone zmiany spowodowały szereg wątpliwości w zakresie ich stosowania w praktyce. Jeden z nich tyczy się właśnie rozliczenia zaliczki przekazanej przed dniem 1 lipca 2015 r. na towar, dostawa którego wówczas była rozliczana na zasadach ogólnych, a od 1 lipca br. jest rozliczania w ramach odwróconego VAT-u (a więc przez inny podmiot, aniżeli na etapie wpłacania zaliczki).

Trzeba bowiem pamiętać, że co do zasady te same reguły rozliczania VAT należy stosować do samej dostawy towarów jak i zaliczek otrzymanych na ich poczet. Tym samym, jeżeli zaliczka tyczy się dostawy towaru podlegającej rozliczeniu w ramach odwrotnego obciążenia, również ona w ten sposób winna być opodatkowana.
Przykładami takich towarów są: arkusze żeberkowe ze stali niestopowej, złoto inwestycyjne w rozumieniu art. 121 ustawy o VAT, aluminium nieobrobione plastyczne, ołów, cynk, cyna czy nikiel nieobrobione plastycznie. Do końca czerwca 2015 r. dostawa takich towarów była rozliczana na zasadach ogólnych, zaś od lipca ma do nich zastosowanie odwrotne obciążenie.

Jak zachować się w sytuacji, gdy zaliczka na poczet takiej dostawy została wpłacono przykładowo w czerwcu, zaś sama dostawa towaru zostanie zrealizowana w sierpniu 2015 r.?

fot. tashatuvango - Fotolia.com

Rozliczenie zaliczki przy odwrotnym obciążeniu gdy zmiana podatnika

Wpłata zaliczki przed lipcem 2015 r. na dostawę towaru, która nastąpi po tej dacie i do której trzeba będzie zastosować mechanizm odwróconego VAT-u (wskutek zmian w ustawie), wymaga korekt wcześniejszych rozliczeń.


Odpowiedzi na to pytanie udziela art. 17 ust. 1g ustawy o VAT.
W przypadku gdy po otrzymaniu całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 11 do ustawy, następuje zmiana określenia podatnika dla tej dostawy, korekty rozliczenia zapłaty w związku z tą zmianą dokonuje się w rozliczeniu za okres, w którym dokonano dostawy tych towarów.

Całą taką transakcję należy zatem rozliczyć w ramach odwrotnego obciążenia, co oznacza, że podmiotem obowiązanym do rozliczenia VAT od całej transakcji jest tutaj nabywca a nie sprzedawca.

Jak jednak wskazuje wyżej przytoczona regulacja, podatnicy nie są tutaj obowiązani do korekt wstecznych. Wszystko odbywa się w deklaracjach składanych za okres, w którym ma miejsce dostawa towaru. Niemniej odpowiednich korekt muszą tutaj dokonać obie strony transakcji, czyli zarówno sprzedawca jak i nabywca.

Przykład
Załóżmy że dostawca otrzymał w czerwcu 2015 r. od nabywcy (czynny podatnik VAT) zaliczkę na poczet dostawy cyny nieobrobionej plastycznie. Na tę okoliczność wystawił fakturę zaliczkową, w której wykazał podatek VAT wg stawki 23%. Podatek należny od otrzymanej zaliczki sprzedawca wykazał w deklaracji VAT za czerwiec 2015 r. Nabywca wykazał natomiast w deklaracji za ten miesiąc podatek naliczony podlegający odliczeniu.

Sama dostawa cyny miała miejsce w sierpniu 2015 r., co skutkowało tym, że w momencie realizacji dostawy podatnikiem obowiązanym do rozliczenia VAT stał się nabywca. W związku z tym uiszczona w czerwcu zaliczka winna zostać skorygowana i to zarówno przez sprzedawcę jak i nabywcę. Jak już zostało to wyżej podkreślono, korekty takiej dokonuje się na bieżąco w rozliczeniu za okres, w którym miała miejsce dostawa. W tym celu:
  1. dostawca wystawia fakturę korygującą na otrzymaną zaliczkę i zwraca nabywcy podatek z tego tytułu, jak też zmniejsza odpowiednio kwotę podatku należnego w deklaracji; nadto całą wartość tej transakcji wykazuje w deklaracji za sierpień jako dostawę towarów, dla której podatnikiem jest nabywca
  2. nabywca w deklaracji za sierpień koryguje na podstawie faktury korygującej podatek naliczony, który został odliczony z faktury zaliczkowej oraz rozlicza VAT z tytułu całej transakcji w ramach odwrotnego obciążenia.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: