eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Miesięczne i kwartalne deklaracje VAT-27 na odwrotne obciążenie

Miesięczne i kwartalne deklaracje VAT-27 na odwrotne obciążenie

2015-10-04 09:37

Miesięczne i kwartalne deklaracje VAT-27 na odwrotne obciążenie

VAT © EdwardSamuel - Fotolia.com

VAT-27 jest informacją podsumowującą w obrocie krajowym. Lipiec 2015 lub III kwartał 2015 są pierwszymi okresami rozliczeniowymi, za które są składane. Na VAT-27 znajdą się zatem transakcje, dla których obowiązek podatkowy powstał 1 lipca 2015 r lub później.

Przeczytaj także: Krajowa informacja podsumowująca po terminie z mandatem

Zmiany w obrocie towarami wrażliwymi (stal, złom, elektronika) skutkują koniecznością składania nowego typu deklaracji: VAT-27.

Kto musi składać VAT-27


VAT-27 składają wyłącznie podatnicy, u których sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust 1 i 9 oraz którzy sprzedają dla innych podatników. Jest to deklaracja przeznaczona dla „vatowców”, których sprzedaż towarów wrażliwych podlega zasadom „odwrotnego obciążenia”.

Informacje podsumowujące składane są – analogicznie do VAT-UE – za okresy, w których wystąpił konkretny rodzaj transakcji sprzedaży. Jeśli nie wystąpią, podatnik nie składa VAT-27.

Sprzedaż:
  • towarów takich jak stal, złom, elektronika (powyżej 20 tys. zł jednolitej gospodarczo transakcji) oraz innych wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy od dnia 1 lipca 2015 r.
  • usług, w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych,
- wymaga złożenia VAT-27.

Terminy VAT-27 – miesięcznie czy kwartalnie?


VAT-27 składa się za okresy miesięczne lub kwartalne. Podatnik w tym zakresie nie ma wyboru – zobowiązany jest złożyć VAT-27 za takie same okresy, za jakie składa zwykłe deklaracje VAT.
Vatowcy rozliczający się miesięcznie, składający VAT-7 złożą VAT-27 miesięczne. Vatowcy rozliczający się kwartalnie składający VAT-7K złożą VAT-27 kwartalne. Informację należy złożyć nie później niż do 25-tego dnia po okresie, za który jest składana, do tego samego urzędu jak zwykłą deklarację VAT.

Termin złożenia informacji podsumowującej zależny jest zatem bezpośrednio od zwykłego rozliczenia podatku VAT (miesiąc/kwartał). Treść deklaracji VAT wskazuje czy za dany okres należy złożyć VAT-27. Na deklaracjach VAT zmieniono podział pól, wprowadzając bezpośrednio pole, w którym podatnik musi wykazać sumarycznie dostawy z danego okresu opodatkowane odwrotnym obciążeniem w obrocie krajowym.

Brak obowiązku składania „zerowych VAT-27” uregulowany jest bezpośrednio w art. 101a ust 2 – „informacje podsumowujące w obrocie krajowym składa się za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy”.

fot. EdwardSamuel - Fotolia.com

VAT

VAT-27 jest informacją podsumowującą w obrocie krajowym. Lipiec 2015 lub III kwartał 2015 są pierwszymi okresami rozliczeniowymi, za które są składane.


Forma składania


Biura rachunkowe składające informację podsumowującą w imieniu podatnika są zobligowane do przekazu drogą elektroniczną, natomiast podatnik składający we własnym imieniu może wybrać formę.

Przydatne formularze
Deklaracja VAT-27

Podatnik może złożyć VAT-27 papierowo lub elektronicznie. Forma składania deklaracji nie ma przełożenia na termin – w przeciwieństwie do informacji podsumowującej VAT-UE gdzie wybór formy decyduje o terminie.

Przekazanie drogą elektroniczną nowej informacji podsumowującej wymaga na dzień dzisiejszy zastosowania podpisu elektronicznego. MF niedawno zapowiedziało zmiany w tym zakresie i udostępnienie możliwości składania informacji podsumowujących za pomocą danych autoryzujących – zarówno VAT-UE jak i VAT-27.

Kwoty w VAT-27 w odróżnieniu od innych deklaracji VAT, powinny być wykazane w zł i groszach, czyli do dwóch miejsc po przecinku.

VAT-27 jako korekta


Korekta jest składana tylko za okresy, za które najpierw złożono informację podsumowującą. Nie jest możliwe złożenie korekty w odniesienie do okresu, za który nie złożono uprzednio informacji podsumowującej.
Druk VAT-27 zawiera pole „korekta informacji”. W odróżnieniu od VAT-UE i VAT-UEK nie ma osobnych druków dla korekt. Korekta zatem jest składana na takim samym typie formularza, na którym była złożona pierwotna informacja.

Zakres danych na VAT-27


Informacja podsumowująca w obrocie krajowym powinna zawierać następujące dane:
  1. nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika składającego informację podsumowującą w obrocie krajowym,
  2. nazwę lub imię i nazwisko oraz numer identyfikacji podatkowej podatnika nabywającego towary lub usługi,
  3. łączną wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 – w odniesieniu do poszczególnych nabywców.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: