eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Polisa ubezpieczeniowa OC dla pracownika z podatkiem dochodowym

Polisa ubezpieczeniowa OC dla pracownika z podatkiem dochodowym

2016-02-19 13:18

Polisa ubezpieczeniowa OC dla pracownika z podatkiem dochodowym

Polisa ubezpieczeniowa OC dla pracownika z podatkiem dochodowym © fotomek - Fotolia.com

Wykupione polisy ubezpieczeniowe dla pracowników odbywających zagraniczne podróże służbowe, w zakresie, w jakim mają one za zadanie zabezpieczenie pracodawcy przed nieprzewidzianymi wydatkami, nie stanowią dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. Przychód taki generuje jednak wykupiona polisa odpowiedzialności cywilnej - uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 04.02.2016 r. nr ILPB1/4511-1-1450/15-4/AMN.

Przeczytaj także: Hotel dla pracownika niebędącego w podróży służbowej

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy


Pracownicy spółki odbywają zagraniczne podróże służbowe, w związku z czym spółka wykupuje dla nich polisy ubezpieczeniowe, w ramach których pracownicy mają zapewnioną podstawową opiekę medyczną w razie nagłej choroby, nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczony bagaż oraz ubezpieczenie z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

Konkretna polisa zawarta jest na okres odbywania podróży zagranicznej określonego pracownika.

Również opłacona przez spółkę polisa ubezpieczeniowa w zakresie bagażu i odpowiedzialności cywilnej ma na celu ochronę jej interesu. Opłacając składkę ubezpieczeniową za bagaż spółka chroni przede wszystkim własne interesy, gdyż w podróży służbowej pracownik oprócz rzeczy osobistych posiada również przedmioty należące do spółki, np. dokumentację techniczną, sprzęt komputerowy, telefon komórkowy, itp.

Polisa OC chroni natomiast spółkę przed odpowiedzialnością odszkodowawczą za szkody wyrządzone przez pracownika osobie trzeciej w trakcie wykonywania przez niego obowiązków pracowniczych.

fot. fotomek - Fotolia.com

Polisa ubezpieczeniowa OC dla pracownika z podatkiem dochodowym

Wykupione polisy ubezpieczeniowe dla pracowników odbywających zagraniczne podróże służbowe, w zakresie, w jakim mają one za zadanie zabezpieczenie pracodawcy przed nieprzewidzianymi wydatkami, nie stanowią dla pracowników przychodu ze stosunku pracy. Przychód taki generuje jednak wykupiona polisa odpowiedzialności cywilnej.


Spółka zadała pytanie, czy z tytułu zakupu powyższych polis musi rozpoznać po stronie pracowników przychód ze stosunku pracy? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(...) Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19, art. 20 ust. 3 i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ww. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W związku z powyższym, przychodami ze stosunku pracy lub stosunków pokrewnych, są wszystkie świadczenia, które konkretny pracownik otrzymuje ze środków pracodawcy z tytułu pozostawania w stosunku pracy lub pokrewnym. Oznacza to, że do przychodów pracownika ustawodawca zaliczył nie tylko pieniądze, ale także wartość otrzymanych świadczeń w naturze, czy świadczeń nieodpłatnych poniesionych za pracownika.

Z przepisu art. 12 ust. 3 ww. ustawy wynika, że wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2-2b.

Na podstawie art. 11 ust. 2a ww. ustawy, wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;
2. jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu;
3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;
4. w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Wobec niezdefiniowania w ustawie podatkowej pojęcia „nieodpłatnego świadczenia” zasadne jest odwołanie się do znaczenia tego pojęcia ukształtowanego w orzecznictwie sądowym, zgodnie z którym, nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym – generalnie – jest każde zdarzenie prawne i zjawisko gospodarcze, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku danej osobie, mające konkretny wymiar finansowy. Przysporzenie to może polegać na zwiększeniu majątku (aktywów) bądź uniknięciu jego pomniejszenia (zaoszczędzenie wydatków).

Zgodnie z art. 805 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121, z późn. zm.), przez umowę ubezpieczenia ubezpieczyciel zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę.

W myśl art. 808 § 1 zdanie pierwsze powołanej ustawy Kodeks cywilny, ubezpieczający może zawrzeć umowę ubezpieczenia na cudzy rachunek. (...)

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: