eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż gospodarstwa rolnego w podatku dochodowym

Sprzedaż gospodarstwa rolnego w podatku dochodowym

2016-03-22 12:58

Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży nieruchomości: nowe przepisy działają wstecz?


W tym miejscu wyjaśnić należy, że będący własnością Wnioskodawcy las o powierzchni 0,1600 ha nie został wymieniony jako grunt wchodzący w skład gospodarstwa rolnego. W świetle definicji gospodarstwa rolnego zawartej w przywołanym powyżej art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym obszar gruntów leśnych nie tworzy gospodarstwa rolnego. Skoro tak, to sprzedaż nieruchomości leśnej nie jest sprzedażą gospodarstwa rolnego.

Zatem możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozpatrywać należy wyłącznie w odniesieniu do części nieruchomości o powierzchni ogółem 1,2000 ha (tj. grunty rolne wraz z siedliskiem). Zgodnie z treścią przywołanych wcześniej przepisów zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 28 uwarunkowane jest następującymi przesłankami, które muszą być spełnione łącznie:
• zbywane grunty muszą być zakwalifikowane jako użytki rolne,
• w momencie sprzedaży muszą stanowić gospodarstwo rolne (tj. będący własnością osoby fizycznej obszar gruntów o łącznej powierzchni co najmniej 1 ha) lub jego część składową,
• grunty nie mogą utracić wskutek sprzedaży rolnego charakteru.

Jeżeli zostaną spełnione powyższe warunki przychód uzyskany ze sprzedaży tego rodzaju nieruchomości korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Utrata charakteru rolnego gruntu następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączącym się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia. Dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu decydujące znaczenie ma cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją. Faktyczne przekształcenie sposobu użytkowania gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, z charakteru nabywcy lub innych okoliczności związanych z daną transakcją. Całokształt tych okoliczności może wskazywać na utratę charakteru rolnego nabywanego gruntu, nawet wówczas, gdy nieruchomość taka umiejscowiona jest w planie zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość położona na terenach upraw rolnych. Okoliczność czy dana nieruchomość w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego podlega weryfikacji przez urząd skarbowy w toku ewentualnego postępowania podatkowego. Zastosowanie zwolnienia z opodatkowania leży w interesie podatnika, więc to po jego stronie spoczywa obowiązek wykazania, że spełnia przesłanki do zwolnienia.

Wnioskodawca wskazał, że 4 marca 2015 r. jednym aktem notarialnym dokonał sprzedaży gospodarstwa rolnego o powierzchni łącznej 1,3600 ha, w skład którego wchodziły grunty rolne o powierzchni 1,2000 ha w tym siedlisko mieszkalne o powierzchni 52,50 m2 oraz las o powierzchni 0,1600 ha dwóm nabywcom. W akcie notarialnym sprzedaży została zawarta klauzula, że będące przedmiotem sprzedaży gospodarstwo rolne nie zmieni swojego przeznaczenia. Wnioskodawca uważa, że sprzedaż gospodarstwa rolnego podlega zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny w kontekście cytowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdzić należy, że bezdyskusyjnym warunkiem, od którego zależy w ogóle możliwość odwołania się do art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest aby zbywana nieruchomość stanowiła gospodarstwo rolne a więc obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Jak wyjaśniono las nie został wymieniony jako grunt wchodzący w skład gospodarstwa rolnego.

Tak więc w omawianej sprawie sprzedaż w 2015 r. omawianej nieruchomości nabytej w 2011 r. w spadku po ojcu będzie stanowiła dla Wnioskodawcy źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na fakt, że jej sprzedaży dokonano przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Jednakże przychód osiągnięty przez Wnioskodawcę w 2015 r. ze sprzedaży tej nieruchomości w części przypadającej na grunty rolne o łącznej powierzchni 1,2000 ha w tym siedlisko mieszkalne będzie zwolniony z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy jeżeli w istocie grunty te stanowią grunty rolne wymienione w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

Wnioskodawca dalej wskazał we wniosku, że gospodarstwo rolne będące przedmiotem aktu notarialnego nie zmieni swojego przeznaczenia. Organ raz jeszcze zauważa, że okoliczność, czy dana nieruchomość w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego podlega szczegółowej i ostatecznej weryfikacji przez organ podatkowy w toku postępowania podatkowego, a nie przez Organ interpretacyjny. Mając bowiem na uwadze treść przepisu art. 14b Ordynacji podatkowej, Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie jest uprawniony do przeprowadzenia postępowania dowodowego, które wskazałoby, czy w związku ze sprzedażą grunt utracił czy też utraci w przyszłości lub też nie charakter rolny.

Natomiast sprzedaż części nieruchomości przypadającej na las w żadnym wypadku nie może korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że ta część przychodu ze sprzedaży nieruchomości przypadająca na las o powierzchni 0,1600 ha nie będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, lecz będzie podlegała opodatkowaniu według zasad określonych w art. 30e ww. ustawy, gdyż las nie jest elementem gospodarstwa rolnego.

Podsumowując, przychód osiągnięty przez Wnioskodawcę ze sprzedaży omawianej nieruchomości w części przypadającej na las, nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, lecz podlega opodatkowaniu według zasad określonych w art. 30e ww. ustawy. Dlatego też Wnioskodawca winien dokonać rozliczenia tego przychodu w zeznaniu PIT-39 za 2015 r. Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży ww. nieruchomości w części przypadającej na grunty rolne wraz z siedliskiem mieszkalnym korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy. Przychód zwolniony z opodatkowania nie podlega wykazaniu w zeznaniu PIT-39 składanym za 2015 r. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: