2015-06-12 13:08
Spadek po mężu nie jest nabyciem mieszkania dla podatku dochodowego © exclusive-design - Fotolia.com
Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania po podziale majątku wspólnego w PIT
Kiedy jedno z małżonków, pozostających we wspólnocie majątkowej umiera, drugie staje się właścicielem całego majątku (o ile oczywiście nie ma innych spadkobierców) wskutek dziedziczenia. Często zdarza się, że małżonek sprzedaje majątek – którego zazwyczaj najważniejszym składnikiem pozostaje dom czy mieszkanie – aby kupić mniejszy lokal albo przenieść się w inne miejsce. I nierzadko w tym momencie wkracza fiskus, nakazując płacić podatek od dochodu ze sprzedaży połowy mieszkania lub domu.Zdaniem organów skarbowych, mężczyzna wszedł w posiadanie części mieszkania (które kupił wraz z żoną w 2002 r.) w roku 2009, a więc z chwilą przyjęcia spadku. Jako że sprzedaż nastąpiła w roku 2010, urzędnicy uznali, że nie minął okres pięciu lat, zapisany w ustawie. W rezultacie mężczyzna nie może potraktować dochodu ze sprzedaży tej części mieszkania jako wyłączonego z podatku. Urzędnicy uznali, że powinien on zapłacić podatek. Biorąc pod uwagę, że w przypadku nieruchomości i rzeczy odziedziczonych za koszty można uznać jedynie wydatki związane z objęciem spadku, podatek byłby liczony praktycznie od przychodu uzyskanego ze sprzedaży tej części lokalu, którą mężczyzna odziedziczył w spadku.
Przydatne narzędzia:
Kalkulator podatku od sprzedaży nieruchomości
fot. exclusive-design - Fotolia.com
Spadek po mężu nie jest nabyciem mieszkania dla podatku dochodowego
Odziedziczenie części mieszkania po śmierci współmałżonka nie jest nabyciem pod względem podatkowym - zdecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Poza tym WSA zacytował inny fragment pisma skierowanego do Ministra Finansów, w którym zwrócił on uwagę, że prezentowane przez organy skarbowe stanowisko, według którego za nabycie uważa się datę przyjęcia spadku, jest krzywdzące dla określonej grupy podatników. Są to osoby starsze – bo takie najczęściej tracą małżonków – i jednocześnie takie, które po zgonie z różnych powodów decydują się na sprzedaż nieruchomości bez świadomości konsekwencji podatkowych. Zwłaszcza że do owego „powtórnego nabycia” dochodzi bez żadnych decyzji z ich strony, a jedynie wskutek zdarzenia losowego. RPO wezwał MF do respektowania przez organy skarbowe orzecznictwa sądów, które uznały zwyczaj traktowania przejęcia spadku jako „drugiego nabycia” za niezgodne z prawem.
oprac. : eGospodarka.pl
Spłata mieszkania dla ex-męża nie jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe
Sprzedaż mieszkania między małżonkami: fiskus kwestionuje ulgę mieszkaniową
Podatek od sprzedaży mieszkania: 5 lat a śmierć małżonka
Sprzedaż mieszkania w spadku po mężu bez podatku dochodowego
Małżonek nie zapłaci podatku od sprzedaży wspólnego mieszkania
Podatek dochodowy: darowizna i sprzedaż nieruchomości wśród małżonków
Sprzedaż nieruchomości nabytej po podziale majątku wspólnego
Cele mieszkaniowe a koszty podatkowe przy sprzedaży nieruchomości
Darowizna nieruchomości w PIT: rozszerzenie wspólności majątkowej
REKLAMA
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Witam, zostałam spadkobiercą wujka (testament sporządzony u notariusza). Wujek zmarł w 10.2009 r. w grudniu 2013 r. zrobiłam stwierdzenie ...
Witam, czy są jakieś możliwości PRZEDŁUŻENIA terminu "w ciągu dwóch lat"? "... Jeżeli pieniądze zostaną przeznaczone na własne cele ...
Sprzedaż szkieł kontaktowych wzrosła o ponad 70 proc. w ciągu dekady
Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym ustabilizowały się w I 2023
Jak nie stać się ofiarą cyberprzestępstwa?
Jak cyberprzestępcy mogą wykorzystywać sztuczną inteligencję?
Nieruchomości luksusowe - obalamy mity
Kurs USD/JPY najwyżej od ponad 3 tygodni
Monitor graficzny EIZO ColorEdge CS2400S