Sprzedaż mieszkania między małżonkami: fiskus kwestionuje ulgę mieszkaniową
2019-02-25 13:47
![Sprzedaż mieszkania między małżonkami: fiskus kwestionuje ulgę mieszkaniową [© _Fantasista - Fotolia.com] Sprzedaż mieszkania między małżonkami: fiskus kwestionuje ulgę mieszkaniową](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/spadek/Sprzedaz-mieszkania-miedzy-malzonkami-fiskus-kwestionuje-ulge-mieszkaniowa-215485-200x133crop.jpg)
Ulga mieszkaniowa: fiskus nawet korzystny wyrok potrafi zinterpretować inaczej © _Fantasista - Fotolia.com
Przeczytaj także: Podatek od sprzedaży mieszkania: 5 lat a śmierć małżonka
Ulga mieszkaniowa – na czym polega?
Ulga mieszkaniowa to zwolnienie z opodatkowania dochodów, m.in. ze sprzedaży nieruchomości (sprzedanej przed upływem 5 lat od momentu nabycia tej nieruchomości), w przypadku wydatkowania środków na własne cele mieszkaniowe. Do końca 2018 r. warunkiem koniecznym było wydatkowanie środków w ciągu 2 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła sprzedaż. Od 1 stycznia 2019 r. termin ten wynosi 3 lata.
Moment nabycia nieruchomości – korzystna uchwała NSA i płynące z niej negatywne wnioski dla podatników
Uchwałą z dnia 15 maja 2017 r., sygn. Akt II FPS 2/17, Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że „Do celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (…) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków”. Należy jednak podkreślić, że sprawa dotyczyła momentu, od którego liczony jest 5-letni okres, po którym możliwa jest sprzedaż nieruchomości (prawa majątkowego) bez opodatkowania. W tej sprawie rzeczywiście istotny był „moment nabycia” nieruchomości. Uchwała ta przedstawiła zatem korzystne dla podatników stanowisko, według którego momentem nabycia jest nabycie praw do wspólnego majątku małżonków, a nie moment dziedziczenia po zmarłym małżonku „części” jego nieruchomości.
fot. _Fantasista - Fotolia.com
Ulga mieszkaniowa: fiskus nawet korzystny wyrok potrafi zinterpretować inaczej
W 2017 r. NSA wydał korzystny wyrok dla podatników, którzy dziedziczyli udział we wspólnej nieruchomości po zmarłym małżonku. Wyrok ten obecnie fiskus wykorzystuje jako argument do odmawiania prawa do ulgi mieszkaniowej w przypadku spłaty drugiego małżonka.
Z tej uchwały oraz kilku orzeczeń wydanych następnie na jej podstawie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wysnuł negatywne dla podatnika konsekwencje w przypadku tzw. ulgi mieszkaniowej m.in. w jednej z ostatnio wydanych interpretacji indywidualnych. Sprawa dotyczyła możliwości zwolnienia z opodatkowania środków otrzymanych ze sprzedaży odziedziczonego lokalu mieszkalnego, przeznaczonych na spłatę udziału byłego małżonka w innym lokalu mieszkalnym, w celu nabycia wyłącznego prawa własności do tego lokalu.
Organ stwierdził, że „przeznaczenie środków ze sprzedaży mieszkania odziedziczonego po zmarłej matce Wnioskodawcy na spłatę na rzecz byłej żony ½ udziału w lokalu mieszkalnym, który znajdował się uprzednio we wspólności majątkowej małżeńskiej i została przyznana w wyniku rozwodu po ½ dla Wnioskodawcy i jego byłej małżonki, nie może być uznane za wydatek na własne cele mieszkaniowe umożliwiający skorzystanie ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”. Dyrektor KIS oparł swoje stanowisko właśnie na uprzednio przytoczonej uchwale NSA.
Takie stanowisko wskazuje jednoznacznie, że możliwe jest wyciągnięcie negatywnych konsekwencji dla podatników w jednej sytuacji z korzystnej dla nich uchwały dotyczącej zupełnie odmiennej sytuacji, a fiskus zawsze będzie szukał rozwiązań jak najbardziej rentownych z własnego punktu widzenia.
Czy „moment nabycia” jest równie istotny dla ulgi mieszkaniowej? Niekorzystne interpretacje podatkowe
Organ nie zauważył jednak (albo nie chciał zauważyć), że przecież żaden z przepisów dotyczących ulgi mieszkaniowej nie uzależnia jej zastosowania od „momentu nabycia” np. lokalu mieszkalnego, tylko od momentu wydatkowania środków na ten cel. Tym samym nieistotny jest moment nabycia lokalu, ale to, w jakim czasie podatnik wydatkował środki. W ten sposób nie można uznać za prawidłowe stanowisko, że spłata udziału byłego małżonka w lokalu mieszkalnym przy podziale majątku nie może zostać uznana za wydatek na własne cele mieszkaniowe.
Jak wskazał NSA w wyroku II FSK 1475/15: „Ustawa wymaga wyłącznie celowości działania podatnika, nie wymaga natomiast, by podatnik nabył określone prawo we wskazanym w tym przepisie terminie”.
Zatem nieistotny jest moment nabycia, lecz celowość działania. Przy dokonywaniu spłaty z uwagi na podział majątku działanie to jest zdecydowanie nastawione na cel, tj. „wykupienie” od byłego małżonka jego prawa do udziału w lokalu mieszkalnym, by móc stać się wyłącznym jego właścicielem. Absurdalny zatem staje się pogląd, by odmówić skorzystania w takim przypadku z ulgi mieszkaniowej.
Podkreślenia wymaga, że w każdym przypadku, gdy nie zgadzamy się z interpretacją indywidualną, warto walczyć, np. zaskarżając ją do wojewódzkiego sądu administracyjnego, a nawet do NSA, jeśli zajdzie taka konieczność. Wykładnia przepisów nie należy do najłatwiejszych i organy popełniają błędy w tym zakresie. Jak jednak wynika z ostatniego raportu NIK, w pierwszym kwartale 2018 r. doszło do uchylenia przez wojewódzkie sądy administracyjne aż 55% wydanych interpretacji indywidualnych.
![Podatek od sprzedaży nieruchomości: nowe przepisy działają wstecz? [© Андрей Яланский - Fotolia.com] Podatek od sprzedaży nieruchomości: nowe przepisy działają wstecz?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/spadek/Podatek-od-sprzedazy-nieruchomosci-nowe-przepisy-dzialaja-wstecz-217119-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
-
Spłata mieszkania dla ex-męża nie jest wydatkiem na własne cele mieszkaniowe
-
Sprzedaż mieszkania w spadku po mężu bez podatku dochodowego
-
Sprzedaż mieszkania po podziale majątku wspólnego w PIT
-
Małżonek nie zapłaci podatku od sprzedaży wspólnego mieszkania
-
Spadek po mężu nie jest nabyciem mieszkania dla podatku dochodowego
-
Podatek dochodowy: darowizna i sprzedaż nieruchomości wśród małżonków
-
Sprzedaż nieruchomości nabytej po podziale majątku wspólnego
-
Cele mieszkaniowe a koszty podatkowe przy sprzedaży nieruchomości
-
Darowizna nieruchomości w PIT: rozszerzenie wspólności majątkowej
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Konfederacji
-
inFakt Check: analiza podatkowych obietnic wyborczych Polski 2050
-
Niezgłoszone w terminie nabycie spadku a możliwość dochodzenia przez US zapłaty podatku
-
Płaca minimalna przyjęta przez rząd. Koszt zatrudnienia pracownika w 2024 r. znacznie wzrośnie