eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Główne założenia naprawy systemu podatkowego

Główne założenia naprawy systemu podatkowego

2006-03-09 12:25

Ministerstwo Finansów przygotowało główne założenia naprawy systemu podatkowego. Naprawa dotyczy niemal wszystkich podatków, między innymi w zakresie ujednolicenia definicji przedsiębiorcy, małego podatnika, samochodu osobowego dla wszystkich ustaw podatkowych. Na przykład planowane jest wprowadzenie jednolitej definicji działalności gospodarczej, która zaprowadziłaby ład w przepisach dotyczących VAT i podatku dochodowego od osób fizycznych. Problem stanowią osoby prowadzące tzw. działalność "wykonywaną osobiście". Planowane jest również wprowadzenie jednolitej definicji małego podatnika, co ułatwi prowadzenie spójnej polityki podatkowej promującej małe przedsiębiorstwa na gruncie wszystkich ustaw podatkowych.

Przeczytaj także: Zmiany w podatkach

Zmiany definicyjne

Wśród zmian na pierwszym miejscu są te, które mają ujednolicić definicje ustawowe, takie jak: działalność gospodarcza, mały podatnik, samochód osobowy. Pomysł doskonały! Obecnie podatnicy borykają się z kilkoma definicjami działalności gospodarczej. Rozpoczynając od przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej regulujących działalność gospodarczą, przez Ordynację podatkową będącą «konstytucją podatkową», po ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawę o podatku dochodowym od osób prawnych, które podają definicje całkowicie niemające związku z wcześniej wspomnianymi przepisami.
W ustawie o podatku od towarów i usług nie ma słownikowego określenia «przedsiębiorcy», przepisy natomiast operują określeniem «podatnik».

Celem wprowadzenia jednolitej definicji działalności gospodarczej jest doprowadzenie do zgodności przepisów w zakresie podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie istnieją również poważne wątpliwości dotyczące np. osób prowadzących tzw. działalność „wykonywaną osobiście”. Resort ponadto zastanawia się nad zmianą redakcji przepisu definiującego pojęcie działalności gospodarczej w art. 15 ustawy o VAT, na którego nieprecyzyjne sformułowanie wielokrotnie wskazywał Rzecznik Praw Obywatelskich, podając w wątpliwość jego konstytucyjność.

Jednolita definicja małego podatnika pozwoliłaby prowadzić spójną politykę podatkową promującą małe przedsiębiorstwa na gruncie wszystkich ustaw podatkowych.

Korekty dokonuje się w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku Proponuje się następującą definicję małego podatnika: za małego podatnika uznaje się podatnika, u którego wartość sprzedaży nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro.

Przeliczenia kwot wyrażonych w euro należałoby dokonywać według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł. Definicja ta zastąpiłaby dodaną również do słowniczka ustawowego w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

 

1 2 3

następna

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: