eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Szybsza skarga do sądu na interpretację podatkową

Szybsza skarga do sądu na interpretację podatkową

2017-06-26 11:39

Szybsza skarga do sądu na interpretację podatkową

Interpretacje podatkowe od razu skarżymy © Dan Race - Fotolia.com

Interpretacje podatkowe to ciekawy twór. Co do zasady są one wydawane na wniosek podatnika. Nie stanowią przy tym decyzji. Organ podatkowy informuje w nich, jak należy prawidłowo się zachować w określonej sprawie z punktu widzenia wybranego podatku. Oczywiście wydając interpretacje fiskus na ogół ma na względzie przede wszystkim cel fiskalny państwa. Nie jest też nieomylny.

Przeczytaj także: Zmiany w wydawaniu podatkowych interpretacji indywidualnych w 2017 r.

Co za tym idzie podatnicy często nie zgadzają się z otrzymanymi rozstrzygnięciami. Na szczęście te nie są dla nich wiążące. Ponadto podlegają też kontroli sądów, ale tylko wówczas, gdy podatnik o to wniesie, czyli interpretację taką będzie skarżył.

Dwuinstancyjność postępowania


W polskim porządku prawnym mamy zasadę dwuinstancyjności. Pozwala ona stronie niezadowolonej z rozstrzygnięcia organu pierwszej instancji wnieść środek odwoławczy do organu drugiej instancji. Dla przykładu jeżeli nie odpowiada nam decyzja wydana przez naczelnika urzędu skarbowego możemy wnieść od niej odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej (a mówiąc dokładniej - Izby Administracji Skarbowej).

Takie narzędzia (odwołań, ponagleń, zażaleń) daje podatnikom wprost Ordynacja podatkowa. W przypadku interpretacji podatkowych jest jednak inaczej. Tutaj ten akt prawny nie przewiduje czy to instytucji odwołania czy zażalenia. Niemniej zasada dwuinstancyjności była również przy nich zachowana (chociaż „odwołanie” wnosiło się do organu wydającego interpretację). Pomocy w tym zakresie należało szukać w ustawie Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

fot. Dan Race - Fotolia.com

Interpretacje podatkowe od razu skarżymy

Od czerwca 2017 r. nie należy wzywać organu wydającego interpretację do usunięcia naruszenia prawa. Od razu piszemy tutaj skargę do sądu na niesatysfakcjonujące nas rozstrzygnięcie. Dzięki temu skracamy czas całej procedury.


Art. 52 tejże ustawy mówi, że skargę do sądu można wnieść dopiero po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli te służyły skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich lub Rzecznik Praw Dziecka.
Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.

Jeżeli ustawa nie przewiduje takiej możliwości, to przed wniesieniem skargi do sądu, należało wezwać organ podatkowy do usunięcia naruszenia prawa. I taki tryb miał zastosowanie w przypadku skarżenia interpretacji podatkowych. Dopiero po wniesieniu takiego wezwania można było skarżyć organ przed wojewódzkim sądem administracyjnym.

Ile trwał cały proces? Otóż organ na wydanie interpretacji podatkowej ma z reguły 3 miesiące od daty złożenia wniosku. Podmiot, który na przedstawione w interpretacji rozwiązanie sie nie zgadzał, ma 14 dni na pisemne wezwanie organu do usunięcia naruszenia prawa.

Gdy organ swojego stanowiska nie zmieni, skarżący powinien złożyć skargę do sądu w ciągu 30 dni od dnia otrzymania odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Jeżeli zaś organ ten nie udzielił odpowiedzi na wezwanie - skargę należy złożyć w ciągu 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcia naruszenia prawa.

Licząc trochę na wyrost zatem zanim sprawa trafi do sądu minie około 5-6 miesięcy od dnia złożenia wniosku o wydanie interpretacji (termin ten może przy tym w określonych sytuacjach ulec wydłużeniu).

Od czerwca 2017 r. skarga szybciej trafi do sądu


Tak było do końca maja 2017 r. Obecnie przepisy ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi w tym zakresie uległy zmianie. Znika z niej regulacja mówiąca o konieczności wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa.

A ponieważ w Ordynacji podatkowej takiej możliwości nie dodano, podatnicy od razu mogą skarżyć interpretacje, z którymi się nie zgadzają, bez wzywania organu do usunięcia naruszenia prawa podatkowego. Skargę należy wnieść w terminie 30 dni od daty otrzymania interpretacji.
Warto wiedzieć
Skargę na interpretację podatkową wnosi się do sądu za pośrednictwem organu, który ją wydał. Niemniej jeżeli w ciągu 30 dni od wydania interpretacji podatnik wniesie skargę bezpośrednio do sądu administracyjnego - termin na jej wniesienie zostanie uznany za zachowany. W takim przypadku sąd niezwłocznie przesyła skargę odpowiednio do organu, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie, będące przedmiotem skargi.

Co się zmieniło w Ordynacji podatkowej?


Do końca maja 2017 r. przepisy Ordynacji podatkowej wskazywały, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (obecnie to on jest organem właściwym do wydawania interpretacji podatkowych) może z urzędu zmienić interpretację indywidualną na etapie rozpatrywania wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Ponieważ owo wezwanie z przepisów zniknęło, dostosowano w tym zakresie odpowiednio przepisy Ordynacji podatkowej. Obecnie mówi ona, że Dyrektor KIS może z urzędu zmienić interpretację indywidualną w wyniku uwzględnienia skargi do sądu administracyjnego na podstawie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym. Na zmianę taką ma 30 dni od daty otrzymania skargi.
Zmiana interpretacji indywidualnej z urzędu możliwa jest tylko w wyniku uwzględnienia skargi wniesionej przez zainteresowany podmiot do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: