eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zakup działki budowlanej jako inwestycji nie jest celem mieszkaniowym

Zakup działki budowlanej jako inwestycji nie jest celem mieszkaniowym

2018-11-19 13:52

Przeczytaj także: Ulga mieszkaniowa w PIT na budowę domu


Zwolnieniem tym nie są zatem objęte przychody ze sprzedaży nieruchomości i praw przeznaczone na zakup innych nieruchomości lub praw w sytuacji, gdy czynności te wskazują np. na działanie o charakterze zarobkowym, spekulacyjnym, inwestycyjnym lub innym nie ukierunkowanym na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.

Realizacja własnych celów mieszkaniowych w sytuacji kiedy podatnik był właścicielem innej (innych) nieruchomości (lokalu mieszkalnego) powinna polegać na tym, że w przypadku zakupu kolejnego lokalu mieszkalnego również w nim podatnik faktycznie powinien takie cele realizować. Wyraz „mieszkaniowe” w wyrażeniu „własne cele mieszkaniowe” należy odnosić do zamiaru zamieszkiwania związanego z różnymi sposobami wydatkowania przychodu, a nie do wydatkowania przychodu na nabycie mieszkania (mieszkań) w znaczeniu przedmiotowym. Istotnym jest zatem, aby podatnik był w stanie racjonalnie udowodnić, że faktycznie mieszka w nabytej nieruchomości/lokalu mieszkalnym.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż wydatkowanie części przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na wybudowanie domu na posiadanej działce niezabudowanej w celu zamieszkania w nim wraz z rodziną będzie można uznać za wydatki na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednakże zwolnienie podatkowe części dochodu będzie miało zastosowanie tylko wówczas, gdy zarówno nabycie materiałów budowlanych, jak i ich wykorzystanie na budowę domu mieszkalnego, nastąpi nie później niż w okresie dwóch lat licząc od końca roku podatkowego, w którym podatnik dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości. Natomiast nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, który Wnioskodawca zamierza nabyć w celu zabezpieczenia w przyszłości potrzeb mieszkaniowych swoich małoletnich dzieci nie uprawnia do zastosowania przedmiotowego zwolnienia, ponieważ nie są wydatkami na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w art. 21 ust. 25 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu z kolei do możliwości uznania za wydatki na własne cele mieszkaniowe spłaty kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego na nieruchomości gruntowej, którą Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie wskazać należy, że w omawianej sprawie znajdzie zastosowanie regulacja zawarta w przywołanym wyżej art. 21 ust. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca rozliczając transakcję sprzedaży nieruchomości zobowiązany jest bowiem uwzględnić wydatki w postaci nakładów poniesionych na posiadaną nieruchomość otrzymaną w darowiźnie. Uwzględnienie spłaty kredytu (którym sfinansowano te nakłady) jako wydatku poniesionego na cel mieszkaniowy oznaczałoby, że Wnioskodawca odliczyłby dwukrotnie te same wydatki, a tego zabrania wprost art. 21 ust. 30 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślenia wymaga, że podatnik nie ma prawa wyboru czy kwotę poniesionych na spłatę kredytu wydatków potraktuje jako wydatki na cele mieszkaniowe, czy też zaliczy do kosztów uzyskania przychodu. Podstawą obliczenia podatku jest bowiem dochód, a więc przychód obniżony o poniesione koszty i te właśnie koszty Wnioskodawca w pierwszej kolejności musi uwzględnić obliczając podstawę opodatkowania.

Ponadto należy zauważyć, że w temacie ustalenia, czy spłata kredytu zaciągniętego na nabycie zbytej nieruchomości stanowi wydatek służący zaspokojeniu własnych potrzeb podatnika uprawniający go do skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania wypowiadały się już wielokrotnie sądy administracyjne. I tak np. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 25 maja 2017 r. sygn. I Sa/Gd 408/17 uznał, że (…) Bez wątpienia celem zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 u.p.d.f., jest wspieranie podatników podatku dochodowego od osób fizycznych w zaspokajaniu ich własnych potrzeb mieszkaniowych. Przeznaczenie przez podatnika przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkaniowej na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości, nie może być uznane za działanie zmierzające do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych podatnika. Zbycie nieruchomości mieszkaniowej nie zaspokaja bowiem potrzeb mieszkaniowych. W opinii sądu, takie działanie byłoby sprzeczne nie tylko z celem omawianego zwolnienia, ale godziłoby także w konstrukcję podatku dochodowego od osób fizycznych (…).

Zatem, dochód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości w części odpowiadającej przychodowi z jej odpłatnego zbycia wydatkowanemu na spłatę kredytu zaciągniętego na wybudowanie budynku mieszkalnego na nieruchomości gruntowej, którą Wnioskodawca otrzymał w darowiźnie, oraz nabycie gruntu na przyszłe potrzeby mieszkaniowe dzieci nie korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym stosownie do art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: