eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

2006-09-20 00:40

Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?


Co z kosztami reprezentacji i reklamy?


Projekt nowelizacji nie dzieli już reklamy na publiczną i niepubliczną, do czego byłeś przyzwyczajony. Zakłada likwidację limitu wydatków na reklamę niepubliczną zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów. W wyniku tych zmian wydatki na reklamę zaliczane będą do kosztów podatkowych w pełnej wysokości, bez względu na charakter reklamy. Wydatki określone przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy nadal będziesz mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Do kosztów podatkowych będą także podlegały zaliczeniu wydatki poniesione przez pracodawcę na finansowanie usług medycznych dla pracowników.

Zmiany dotyczą również możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych przez podatników na reprezentację (art. 16 ust. 1 pkt 28 updop). Jak podkreślają projektodawcy, celem tych zmian było wprowadzenie rozwiązań upraszczających system podatkowy, w tym likwidacji m.in. kontrowersyjnych limitów. Zatem koszty reprezentacji nie będą już stanowić kosztów uzyskania przychodu.

Kto nie złoży deklaracji?


Zmiany dotyczą także przepisów związanych ze składaniem deklaracji oraz odprowadzeniem zaliczek na podatek. Zlikwidowano obecnie istniejącą możliwość rozliczania zaliczek uproszczonych. Podatnicy podatku dochodowego generalnie zostaną zwolnieni z konieczności składania deklaracji podatkowych w odniesieniu do zaliczek miesięcznych. Jest to duże uproszczenie dla podatników. Wprowadzono natomiast możliwość wpłacania zaliczek kwartalnych.

Dotyczyć ona będzie małych podatników oraz podatników rozpoczynających działalność w ich pierwszym roku podatkowym. Nie będą z niej mogli korzystać, jak z jednorazowej przyspieszonej amortyzacji, podatnicy powstali w wyniku przekształceń.

Rozliczenie zaliczek odbywać się będzie na analogicznych zasadach jak rozliczenie zaliczek miesięcznych, to znaczy w okresie od początku roku podatkowego do końca następnego kwartału (miesiąca).
Płatnicy wypłacający m.in. dywidendy i należności licencyjne na rzecz podmiotów zagranicznych lub przy połączeniach (podziale) spółek przy poborze podatku nie będą musieli składać deklaracji podatkowych.

Pozostawiono natomiast obowiązek przekazywania przez płatników informacji o wypłaconych należnościach polskim podatnikom oraz podatnikom niemającym w Polsce siedziby, na ich pisemny wniosek, oraz obowiązek przekazania do urzędów skarbowych rocznych informacji o wypłacie takich należności.

W dalszym ciągu będzie istniał obowiązek wpłacania należnego podatku oraz przekazywania podatnikom, którzy posiadają ograniczony obowiązek podatkowy, informacji o pobranym podatku.

Ponadto wprowadzono obowiązek złożenia do urzędu skarbowego rocznej deklaracji o pobranym w ciągu roku podatkowego zryczałtowanym podatku, o którym mowa w art. 21 i 22 updop, oraz obowiązek dokumentowania przez podatników i płatników wysokości zaliczek oraz podatku w sposób umożliwiający sprawdzenie poprawności ich obliczenia.

Tak przewiduje projekt, zostanie on jeszcze poddany obradom parlamentu, ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2007 r. i mieć zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od tego dnia.


„Poradnik Podatnika” podpowiada, co zrobić, by w każdej chwili móc się powołać na opinie ekspertów a tym samym poprawnie rozliczać podatki.

poprzednia  

1 ... 7 8

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: