eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

Nowelizacja ustawy o VAT - co powinieneś wiedzieć

2006-09-20 00:40

Przeczytaj także: Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?


Składniki majątkowe otrzymane przez wspólników po likwidacji spółki


Projekt nowelizacji przewiduje nowe przepisy dotyczące opodatkowania likwidacji spółki, w przypadku gdy wydaje ona wspólnikom składniki majątkowe uprzednio wniesione aportem w postaci przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Obecnie podatnicy wyceniają otrzymane składniki według wartości rynkowej z dnia ich nabycia (art. 16 g ust. 1 pkt 3 updop).

Nowe rozwiązanie wprowadza obowiązek kontynuowania przez wspólników wyceny tych składników majątku po zlikwidowanej spółce, która uległa likwidacji.

Jakie będą zasady amortyzacji?


W przypadku budynków niemieszkalnych, których okres amortyzacji podatkowej wynosi 40 lat, w przypadku ich zbycia amortyzacja dokonywana przez nabywcę takiego budynku będzie musiała być dokonywana z uwzględnieniem okresu, w jakim budynek był amortyzowany przez zbywcę, przy czym okres, w jakim budynek amortyzuje nabywca, nie może być krótszy niż 10 lat.

Projekt przewiduje nową metodę jednorazowej (art. 16k updop) amortyzacji. Celem jednorazowej amortyzacji jest stworzenie istotnego bodźca inwestycyjnego dla małych podatników, przy zachowaniu elastycznych (fakultatywnych) zasad rozliczenia amortyzacji, podkreślają projektodawcy.

Według nowych zasad amortyzacji do kosztów podatkowych będziesz mógł zaliczyć jednorazowe odpisy amortyzacyjne, od środków trwałych z grup 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, przy podstawowym warunku, że łącznie wysokość tych odpisów (niezależnie od ilości środków trwałych) w roku podatkowym nie może przekroczyć równowartości kwoty 50.000 euro.

W pierwszym roku podatkowym odpisów amortyzacyjnych jednorazowo dokonasz nie wcześniej niż w miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji, lub w równych ratach co miesiąc albo w równych ratach co kwartał, albo jednorazowo na koniec roku podatkowego. W następnym roku podatkowym odpisów będziesz mógł dokonywać albo według metody degresywnej od wartości początkowej, pomniejszając ją o odpisy amortyzacyjne dokonane w pierwszym roku podatkowym, albo według metody liniowej, z możliwością podwyższenia stawek amortyzacyjnych, według zasad określonych w art. 16i updop.

Nowe zasady amortyzacji zostały przewidziane dla małych podatników (u których przychód ze sprzedaży w roku poprzednim nie przekraczał 800.000 euro) oraz dla podatników rozpoczynających działalność. Będą oni mogli stosować metodę amortyzacji jednorazowej w pierwszym roku podatkowym.

Ta metoda amortyzacji nie będzie jednak dostępna dla podatników rozpoczynających działalność, którzy zostali utworzeni w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału spółki lub spółek niemających osobowości prawnej, oraz podatników utworzonych przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie kwotę co najmniej 10.000 euro.

Uwaga
Jednorazowa amortyzacja wprowadzana przez zaproponowane przepisy będzie pomocą de minimis udzielaną zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 69/2001 z 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis (Dz.Urz. WE L 10 z 13.01.2001).

W związku z wprowadzeniem wskazanej powyżej metody amortyzacji wykreślone zostały rozwiązania odnoszące się do 30% amortyzacji fabrycznie nowych środków trwałych.

poprzednia  

1 ... 6 7 8

następna

oprac. : Poradnik Podatnika Poradnik Podatnika

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: