eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Nowa wersja e-faktury ma obowiązywać do uruchomienia KSeF

Nowa wersja e-faktury ma obowiązywać do uruchomienia KSeF

2023-09-13 12:57

Nowa wersja e-faktury ma obowiązywać do uruchomienia KSeF

Nowa wersja e-faktury ma obowiązywać do uruchomienia KSeF © sepy - Fotolia.com

Pierwszego września w środowisku produkcyjnym Krajowego Systemu e-Faktur zaczęła obowiązywać nowa wersja faktury ustrukturyzowanej. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, wzór dokumentu ma pozostać niezmieniony aż do uruchomienia KSeF 1 lipca 2024 r.

Przeczytaj także: Czy e-faktura działa?

Najnowsza wersja faktury ustrukturyzowanej zgodnej z KSeF nosi oznaczenie FA(2) i zastąpiła istniejący wcześniej wzór FA(1), który opublikowany został 29 listopada 2021 r. i obowiązywał od początku 2022 roku. Zaktualizowana faktura FA(2) jest dostępna od 29 czerwca tego roku, a w lipcu i sierpniu funkcjonowała równolegle ze swoją poprzedniczką. Od 1 września stała się jedynym standardem e-faktur obowiązującym w wersji produkcyjnej KSeF.

Resort podkreśla, że wiele firm czekało z integracją systemu właśnie do chwili wprowadzenia faktury FA(2) do środowiska produkcyjnego KSeF. Z danych ministerstwa wynika, że od 1 stycznia 2022 r. do 8 sierpnia 2023 r. wystawiono w nim niecałe 67 tys. faktur ustrukturyzowanych. Teraz liczba ta powinna wzrosnąć, a sprzyjać ma temu dodatkowo fakt, że obowiązek fakturowania w KSeF wejdzie w życie już za dziesięć miesięcy.

E-faktury lepiej wystawiać już teraz


Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, faktura ustrukturyzowana jest dokumentem elektronicznym zapisanym w formacie xml i zbudowanym wg schematu, który pozwala m.in. na przetwarzanie takich informacji, jak: data sprzedaży, data wystawienia faktury czy kwota należności.

Od 1 lipca 2024 r. faktury ustrukturyzowane staną się jedynym formatem dokumentów księgowych obowiązującym w polskim systemie prawnym wszystkich podatników VAT. Pół roku później, obowiązkiem wystawiania faktur za pomocą KSeF zostaną objęci także podatnicy zwolnieni z VAT.

Za wystawienie faktur niezgodnych ze wzorem lub z pominięciem KSeF, grozić będą kary sięgające nawet 100 proc. wysokości wskazanego w nich podatku. Z tego względu eksperci zalecają, aby przygotowania do wdrożenia nowego systemu zacząć w firmach jak najszybciej.

fot. sepy - Fotolia.com

Nowa wersja e-faktury ma obowiązywać do uruchomienia KSeF

Od września w środowisku produkcyjnym Krajowego Systemu e-Faktur obowiązuje nowa wersja faktury ustrukturyzowanej. Według zapewnień MF, wzór dokumentu ma pozostać niezmieniony aż do uruchomienia KSeF 1 lipca 2024 r. Resort liczy na to, że aktualizacja e-faktury zachęci przedsiębiorców do szybszego wdrożenia KSeF.


Prace nad wprowadzeniem w Polsce Krajowego Systemu e-Faktur wchodzą w ostatnią fazę, a dzięki nowej wersji faktury ustrukturyzowanej przedsiębiorcy mają możliwość wcześniejszego dostosowania się do wymagań stawianych przez KSeF. Warto z tej okazji skorzystać, bo czasu na przygotowanie się do obowiązku wystawiania e-faktur pozostało już stosunkowo niewiele. Pełne wdrożenie KSeF, szczególnie w przypadku dużych organizacji, zająć może nawet kilka miesięcy i wymaga stworzenia nowych procedur księgowych, wprowadzenia zmian w wykorzystywanym oprogramowaniu oraz przeszkolenia pracowników - komentuje Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group, odpowiedzialny za rozwój w Polsce platformy Banqup, zintegrowanego z KSeF narzędzia do zarządzania płatnościami i fakturowania.


Co jeszcze planuje Ministerstwo Finansów?


W ostatnim kwartale 2023 r. Ministerstwo Finansów zamierza udostępnić dodatkową dokumentację techniczną dotyczącą KSeF (w szczególności trybu awaryjnego systemu) oraz aplikację mobilną, umożliwiającą dostęp do faktur i ich wystawianie przy pomocy smartfona.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: