eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podróbki przekazane za zgodą właściciela praw

Podróbki przekazane za zgodą właściciela praw

2007-03-19 11:38

Resort Finansów wyjaśnia: "Przekazanie ruchomości, które naruszałoby prawo autorskie lub prawo pokrewne albo prawo własności przemysłowej, może dojść do skutku, jeżeli właściciel prawa wyrazi na to zgodę lub gdy podmiot, na rzecz którego ma nastąpić przekazanie, zobowiąże się do usunięcia z niej znamion naruszonego prawa, o ile jest to możliwe".

Przeczytaj także: Skarbówka i celnicy żądają podwyżek

W odpowiedzi z dnia 16 lutego 2007 roku na interpelację nr 6225 w sprawie niszczenia podrobionej odzieży pochodzącej z ujawnień na polskich przejściach granicznych Ministerstwo Finansów wyjaśniło, iż potrzebna jest zgoda firmy, której prawa do znaku towarowego zostały naruszone.

Mowa tu o niszczeniu przez urzędy celne podróbek odzieży, zamiast przekazywania ich np. instytucjom charytatywnym czy domom dziecka. Jak czytamy w interpelacji, przedmiotowe sprawy są uregulowane w unijnym rozporządzeniu 1383/2003 z dnia 22 lipca 2003 r. dotyczącym działań organów celnych skierowanych przeciwko towarom podejrzanym o naruszenie niektórych praw własności intelektualnej oraz środków podejmowanych w odniesieniu do towarów, co do których stwierdzono, że naruszyły takie prawa (Dz. U WE L 196 z 2.08.2003 r.) oraz rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 kwietnia 2002 r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 50, poz. 449).

Zgodnie z art. 17 rozporządzenia unijnego: „Państwa Członkowskie przyjmują środki konieczne dla zezwolenia właściwym organom na... pozbycie się (towarów uznanych za naruszające prawo własności intelektualnej) inaczej niż kanałami handlu w sposób wykluczający wyrządzenie szkody posiadaczowi prawa, bez rekompensaty jakiegokolwiek rodzaju, chyba że ustalono inaczej w ustawodawstwie krajowym, bez żadnych kosztów dla Skarbu Państwa... podjęcie w stosunku do takich towarów wszelkich innych środków pozbawiających dane osoby możliwości uzyskania korzyści ekonomicznych z transakcji.”

§ 9 ust. 2 ww. rozporządzenia Rady Ministrów natomiast mówi: „Przekazanie ruchomości, które naruszałoby prawo autorskie lub prawo pokrewne albo prawo własności przemysłowej, może dojść do skutku, jeżeli właściciel prawa wyrazi na to zgodę lub gdy podmiot, o którym mowa w ust. 1, zobowiąże się do usunięcia z niej znamion naruszonego prawa, o ile jest to możliwe”

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: