eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Budownictwo mieszkaniowe wolne od opłaty skarbowej

Budownictwo mieszkaniowe wolne od opłaty skarbowej

2007-03-26 13:21

Na stronie Ministerstwa Finansów znalazło się wspólne stanowisko Ministerstwa Budownictwa, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz Ministerstwa Finansów dotyczące opłaty skarbowej przy załatwianiu indywidualnych spraw z zakresu Prawa budowlanego oraz przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Przeczytaj także: Interpretacji udzielą wójt i burmistrz

Z pisma wynika, iż opłacie skarbowej nie podlega dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenia (pozwolenia) w sprawach budownictwa mieszkaniowego (art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku).

Jak podaje resort finansów w piśmie: „Przez budownictwo mieszkaniowe (wielo i jednorodzinne) należy rozumieć wznoszenie, odbudowę, rozbudowę, nadbudowę oraz przebudowę, a także prace polegające na montażu lub remoncie budynków mieszkalnych wraz z instalacjami i urządzeniami budowlanymi zapewniającymi właściwe funkcjonowanie budynku mieszkalnego. Urządzenia budowlane to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.”

Zgodnie z powyższym, w sytuacji gdy budynek wielo lub jednorodzinny będzie służył celom mieszkaniowym – z opłaty skarbowej zwolnione będą wszelkie czynności urzędowe, wydawanie zaświadczeń czy zezwoleń w postępowaniach związanych z budową takich budynków (m.in. dotyczące zagospodarowania terenu budowy takie jak wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, zjazd z drogi, budowa garażu nawet gdy będzie on wolnostojący itp.).

Jeżeli jednak ww. budynki będą zawierać zamierzenia budowlane inne niż mieszkaniowe – powyższe wyłączenie z opłaty skarbowej nie będzie miało zastosowania. W takiej sytuacji – podczas wydawania pozwoleń na budowę oraz użytkowania budynku o funkcji mieszkalnej (jeżeli część budynku będzie spełniać cele inne niż mieszkaniowe) – obliczając opłatę skarbową nie należy uwzględniać powierzchni mieszkalnej danego budynku. Pamiętać należy, iż od 01 stycznia 2007 roku opłata skarbowa może zostać wniesiona jedynie gotówką lub w formie bezgotówkowej (zniesione zostały znaczki skarbowe).

Z opłaty skarbowej są zwolnione ponadto zgłoszenia i zawiadomienia, m.in.:
  • zgłoszenie zamiaru wykonywania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę,
  • zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego,
  • zawiadomienie właściwego organu o zakończeniu budowy obiektu budowlanego.

Ponadto opłacie skarbowej nie podlegają także czynności organów, które polegają na przyjęciu tych zgłoszeń lub zawiadomień, a także niezgłoszenie sprzeciwu właściwych organów po złożeniu ww. dokumentów (tzw. „milczące zgody”). Dodatkowo opłatą tą nie są także objęte postanowienia, dotyczące m.in. udzielenia zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych, o którym mowa w art. 9 ust. 2 ustawy - Prawo budowlane.

Jak wynika z pisma - opłata skarbowa ma charakter wtórny w stosunku do innych opłat publicznoprawnych. A zatem, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia lub zezwolenia podlega innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione – nie podlegają również opłacie skarbowej (art. 3 ustawy o opłacie skarbowej).

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: