eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nie każda dostawa towarów używanych wolna od VAT

Nie każda dostawa towarów używanych wolna od VAT

2007-03-26 13:30

Sprzedaż części towarów używanych została zwolniona z podatku od towarów i usług. Warunki, jakie muszą one spełniać zostały zawarte w odpowiednich przepisach ustawy o VAT.

Przeczytaj także: Sprzedaż towarów używanych w VAT: okres używania

Regulacje odnośnie zwolnienia przedmiotowego w podatku od towarów i usług zostały zawarte w art. 43 ustawy o VAT. Zgodnie z ust. 1 pkt 2 tejże ustawy zwalnia się z podatku VAT „dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10 (zgodnie z którym zwalnia się z podatku VAT„dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe”), pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze”.

Przepisy decydujące o zaliczeniu danego towaru jako towaru używanego zostały zawarte w art. 43 ust. 2, zgodnie z którym, można do nich zaliczyć:
  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust 6. ustawy o VAT zwolnienia tego nie można zastosować do dostawy budynków i budowli, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 proc. ich wartości początkowej, a podatnik:
  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych

Dopiero po spełnieniu powyższych warunków – przedsiębiorca może zastosować zwolnienie z podatku VAT przy dostawie ww. towarów.

A zatem zwolnienie takie nie będzie miało zastosowania, jeżeli sprzedawany towar (inny niż budynki i budowle oraz grunty) użytkowany będzie przez przedsiębiorcę krócej niż pół roku. Ponadto przedsiębiorca nie mógł mieć prawa obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie takiego towaru. Niespełnienie któregokolwiek z wymienionych warunków powoduje, iż przy sprzedaży przedsiębiorca musi taki towar opodatkować VAT.

Większe obostrzenia zostały nałożone na przedsiębiorców sprzedających budynki i budowle. Ci bowiem muszą użytkować je przez okres co najmniej 5 lat, przy czym termin ten liczy się od końca roku w którym została zakończona budowa. Ponadto – jeżeli nawet spełnią powyższe warunki (a więc pięcioletni okres użytkowania oraz brak odliczenia podatku naliczonego wynikającego z nabycia budynku lub budowli), lecz dokonają ich ulepszenia przekraczającego 30 proc. wartości nieruchomości – sprzedaż taką będą także musieli opodatkować podatkiem od towarów i usług.

Jedynie spełnienie wszystkich opisanych wyżej warunków pozwala na zwolnienie takiej sprzedaży z podatku VAT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: