eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż maszyn rolniczych gdy zakup na 0% stawkę VAT

Sprzedaż maszyn rolniczych gdy zakup na 0% stawkę VAT

2013-05-27 13:35

Sprzedaż maszyn rolniczych gdy zakup na 0% stawkę VAT

Sprzedaż maszyn rolniczych gdy zakup na 0% stawkę VAT © DeshaCAM - Fotolia.com

Ustawa o podatku od towarów i usług zwalnia z tego podatku dostawę towarów używanych. Warunkiem tego zwolnienia jest jednak brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie. Przepisy regulujące sprzedaż towarów używanych mogą niekiedy budzić wątpliwości.

Przeczytaj także: Zwolnienie z VAT dla sprzedaży towarów używanych

Nietypowym przykładem powyższego są chociażby maszyny rolnicze nabyte przez czynnych podatników VAT (mających prawo do odliczenia podatku naliczonego od dokonanych zakupów) przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że za czasów obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, na mocy rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy, sprzedaż maszyn rolniczych co do zasady korzystała z 0% stawki podatku VAT. Transakcja taka zatem była opodatkowana podatkiem VAT, nabywca takich maszyn, będący czynnym VAT-owcem, nie miał jednak możliwości odliczenia podatku naliczonego, jako że sprzedaż korzystała z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 0%. Czy obecna sprzedaż takiej maszyny powinna być opodatkowana VAT-em, czy też korzysta ze zwolnienia?

Kwestia stosowania zwolnienia do sprzedaży towarów używanych została określona w art. 43 ust. 1 pkt 2 obecnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim zwalnia się od tego podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przytoczony przepis przy tym każdorazowo należy rozpatrywać w korespondencji z art. 43 ust. 2 ustawy określającym, co należy tutaj rozumieć pod pojęciem towarów używanych. Otóż są to ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

fot. DeshaCAM - Fotolia.com

Sprzedaż maszyn rolniczych gdy zakup na 0% stawkę VAT

Ustawa o podatku od towarów i usług zwalnia z tego podatku dostawę towarów używanych. Warunkiem tego zwolnienia jest jednak brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie.


Ustawodawca wskazuje zatem, że opisane zwolnienie można stosować jedynie do ruchomości (z tym zwolnieniem tym samym podatnik nie sprzeda np. budynku). Konieczny jest także określony czas używania tej ruchomości i to po nabyciu do niej prawa do rozporządzania nią jak właściciel. Nie jest zatem istotny wiek danej ruchomości, a to, przez jaki okres czasu stanowiła ona własność firmy i była w niej używa. Co za tym idzie nawet kilkuletnia maszyna może nie być traktowana jak towar używany, gdy jej sprzedaż nastąpi zbyt wcześnie po zakupie.

Ponadto podatnikowi nie mogło przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego przy jej zakupie. Na co warto tutaj zwrócić uwagę, nie jest ważne to, czy przy zakupie podatek VAT wystąpił. Nie są też ważne przesłanki, które powodowały brak prawa do odliczenia podatku naliczonego (np. zakupu dokonał podatnik zwolniony z VAT, albo też maszyna/urządzenie miało służyć wyłącznie czynnościom zwolnionym). Istotne jest jedynie to, aby podatku tego przy zakupie nie można było odliczyć.

Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku sprzedaży maszyn rolniczych nabytych za czasów obowiązywania starej ustawy o VAT z 0% stawką tego podatku. Przy takim zakupie bowiem u podatnika nie wystąpiło prawo do odliczenia podatku naliczonego (dlatego, że takiego podatku w ogóle nie było na fakturze dokumentującej zakup). Pozostałe warunki zwolnienia także wydają się być spełnione (a więc używanie w działalności gospodarczej maszyny przez okres przekraczający 6 miesięcy). Tym samym nie ma przeszkód, aby przy jej sprzedaży zastosować zwolnienie z podatku VAT.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: