Raty leasingowe: kto wystawia faktury?
2007-04-22 13:40
Przeczytaj także: Co robić gdy leasing staje się problemem?
Odpowiedź: Producent myli się twierdząc, że to pośrednik powinien w takim przypadku wystawić fakturę potwierdzającą uiszczenie przez odbiorcę raty leasingowej. To na producencie bowiem, jako podmiocie, który zawarł umowę leasingu maszyn i otrzymuje z tego tytułu raty leasingowe, ciąży obowiązek podatkowy, a co za tym idzie – jest on zobowiązany do wystawienia na rzecz bezpośredniego odbiorcy faktur dokumentujących otrzymanie rat leasingowych.Wyjaśnienie: Z treści pytania wynika, że to producent oddaje w leasing maszyny, a firma tylko pośredniczy w tej transakcji (jako podmiot pozyskujący odbiorców z upoważnienia producenta i na jego rzecz), a nie sprzedaje maszyny firmie, która następnie przekazuje je w leasing producentom (tylko w takim przypadku sposób dokumentacji opisany w treści pytania byłby prawidłowy).
Leasing to jedna z czynności traktowana jak dostawa towarów i podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z kolei dostawa towarów, to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dalej: ustawa o VAT).
W przypadku leasingu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze – z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT).
![Nieprzygotowani na MSSF 16 [© Андрей Яланский - Fotolia.com] Nieprzygotowani na MSSF 16](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/leasing/Nieprzygotowani-na-MSSF-16-216772-150x100crop.jpg)
oprac. : Wskazówki Księgowe
Przeczytaj także
Najnowsze w dziale Podatki
-
Jak obniżyć składki ZUS? Przewodnik po ulgach ZUS dla małych firm
-
Kiedy prezent ślubny trzeba zgłosić do skarbówki? Przepisy i limity
-
Kontrola podatkowa 5 lat wstecz. Podatnik wygrał sprawę o 84 tys. zł, bo urzędnicy nie dotrzymali terminów
-
Kontrola podatkowa. Co każdy przedsiębiorca powinien wiedzieć?