eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiRachunkowość › Raty leasingowe: kto wystawia faktury?

Raty leasingowe: kto wystawia faktury?

2007-04-22 13:40

Przeczytaj także: Nieprzygotowani na MSSF 16


Uwaga!
Jeżeli producent nie wystawił faktury i nie odprowadził należnego podatku, mimo ciążącego na nim obowiązku podatkowego powstałego z chwilą upływu terminu płatności określonego w umowie leasingu lub w fakturze, powinien liczyć się z wymiarem podatku w decyzji organu podatkowego wydanej w wyniku przeprowadzonej kontroli podatkowej oraz ustaleniem dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 30% zaniżenia zobowiązania podatkowego bądź zawyżenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu bądź do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy.

Jeśli natomiast taka kontrola jeszcze nie miała miejsca, powinien złożyć deklaracje korygujące za okresy rozliczeniowe, w których powstał u niego obowiązek podatkowy z tytułu leasingu, uwzględniające w nich podatek należny z tego tytułu.

Producent powinien liczyć się również z poniesieniem z tego tytułu odpowiedzialności karnej skarbowej.

Kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny w wysokości 180 stawek dziennych (art. 62 § 1 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy).

Na firmie (jako pośredniku) ciąży obowiązek wystawienia producentowi faktury dokumentującej wykonanie usługi pośrednictwa w leasingu ze stawką VAT 22%, która jest właściwa dla tego rodzaju usługi, oraz dokonanie korekt faktur dokumentujących przyjęcie zapłaty z tytułu umowy leasingu.

Z kolei w przypadku odbiorcy, który otrzymał fakturę od pośrednika (tj. podmiotu, który nie wykonał usługi, udokumentowanej wystawioną fakturą), organy podatkowe mogą zakwestionować prawo do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego.

Podstawa prawna
• Art. 7. ust. 1 pkt 2, art. 19 ust. 13 pkt 4, art. 88 ust. 3a, art. 106 ust. 1, art. 109 ust. 4 i ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
• Art. 62 § 1 ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. nr 83, poz. 930 z późn. zm.).


„Wskazówki Księgowe” - praktyczne rozwiązania problemów związanych z podatkami, rachunkowością, ubezpieczeniami społecznymi i prawem pracy.

poprzednia  

1 2

oprac. : Wskazówki Księgowe Wskazówki Księgowe

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: