eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Grunt zabudowany: sprzedaż a podatek VAT

Grunt zabudowany: sprzedaż a podatek VAT

2007-07-12 13:30

Przeczytaj także: VAT od sprzedaży działek budowlanych


Z przedstawionego przez Gminę stanu faktycznego wynika, iż grunt, który ma być przedmiotem dostawy jest zabudowany – znajdują się na nim dwie studnie. Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy zwolnieniem od podatku objęta została dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Natomiast zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy, przez towary używane o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Z przepisu art. 43 ust. 6 ustawy wynika, iż zwolnienia o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów jeżeli przed ich wprowadzeniem do ewidencji środków trwałych lub w trakcie ich użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Stosownie do przepisu art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy nieruchomości złożonej z budowli trwale związanej z gruntem, podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest łączna wartość tej budowli oraz gruntu na którym została ona usytuowana.

Zgodnie z art. 14b § 5 pkt 2 Ordynacji podatkowej, organ odwoławczy w drodze decyzji z urzędu zmienia albo uchyla postanowienie, o którym mowa w art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, jeżeli rażąco narusza ono prawo. Rażącym naruszeniem prawa jest naruszenie oczywiste, gdy rozstrzygnięcie organu I instancji jest ewidentnie sprzeczne z wyraźnym lub nie budzącym wątpliwości przepisem prawnym.

W ocenie tut. organu Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach w postanowieniu z dnia 25.09.2006 r. pominął fakt posadowienia na gruncie będącym przedmiotem dostawy dwóch studni. Skoro grunt będący przedmiotem dostawy jest gruntem zabudowanym (znajdują się bowiem na nim dwie studnie), jego dostawa podlega zwolnieniu, w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy tj. w sytuacji, gdy znajdujące się na nim studnie stanowią towar używany; do dostawy tej nie będzie miało zastosowanie wyłączenie z art. 43 ust. 6 ustawy. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: