eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jednorazowa sprzedaż nieruchomości a podatki

Jednorazowa sprzedaż nieruchomości a podatki

2007-07-19 11:03

Przeczytaj także: Sprzedaż lokalu należy opodatkować 7% VAT


Zgodnie z art. 21 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przytoczone wyżej zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 32 nie ma zastosowania, jeżeli:
  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży jest wydatkowany na :
    nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części - przeznaczonych na cele rekreacyjne,
  3. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1. Natomiast – stosownie do art. 21 ust 2a ustawy - zwolnienie, o którym mowa w przepisie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) nie ma zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają od dochodu na podstawie art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji, ad casum oraz na podstawie wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, iż z tytułu uzyskanego przychodu ze sprzedaży 15.03.2007r. w/w nieruchomości stanowiącej działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym nie oddanym do użytku na dzień sprzedaży na Wnioskodawcy ciąży obowiązek zapłaty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. Jednakże na mocy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w jej brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r. Wnioskodawca mógł złożyć i złożył oświadczenia dot. wydatkowania uzyskanego przychodu ze sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) updof. Dokonanie niniejszej czynności sprawia, że dopiero nie spełnienie warunków o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) skutkować będzie – zgodnie z art. 28 ust. 3 i 4 updof - koniecznością zapłaty podatku najpóźniej następnego dnia po upływie terminów określonych w tym przepisie wraz z odsetkami naliczanymi:
  1. od terminu płatności określonego w ust. 2 do dnia, w którym upłynęły dwa lata, licząc od dnia sprzedaży - w wysokości połowy odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych,
  2. począwszy od następnego dnia po upływie dwóch lat, licząc od dnia sprzedaży, aż do dnia zapłaty - w pełnej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych.

W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację według ustalonego wzoru.

W zakresie podatku od towarów i usług:
Jednorazowa, okazjonalna sprzedaż jednej nieruchomości gruntowej stanowiącej własność osoby fizycznej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W myśl przepisu art. 15 ust. 1, 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W związku z faktem, iż Wnioskodawca wskazał, że zamierza dokonać sprzedaży nieruchomości gruntowej wraz z wybudowanym na niej budynkiem mieszkalnym, taka jednorazowa czynność nie stanowi działalności gospodarczej w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a zatem nie jest on podatnikiem, o którym mowa w w/w art. 15 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy. (…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: