eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Jeden numer NIP dla urzędu i gminy?

Jeden numer NIP dla urzędu i gminy?

2007-07-18 12:13

Urząd i gmina powinny posługiwać się tym samym numerem indentyfikacyjnym i składać jedno rozliczenie deklaracyjne. Stanowisko takie zajął Urząd Skarbowy w Jaśle w postanowieniu z dnia 15.06.2007 r. nr PP/443-14/07.

Przeczytaj także: Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu wyjaśniono, że Urząd Gminy jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Jednostki samorządu terytorialnego nie posiadają własnych struktur organizacyjnych, a swoje zadania wykonują za pośrednictwem urzędu. To urząd prowadzi całą dokumentację dotyczącą funkcjonowania gminy i wszystkie dochody są ewidencjonowane w jednych księgach urzędu. W związku z tym wystąpiono z zapytaniem, czy gmina i urząd jako jednostka wykonująca jedynie zadania gminy może składać jedno rozliczenie deklaracyjne i posługiwać się tym samym numerem NIP? W przedmiotowej spawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Uwzględniając powyższe, urząd gminy, jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, mieści się w kategorii pojęciowej „podatnik” w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, o ile wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu następuje na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy).

Samorządowe osoby prawne (m.in. gminy) nie mają własnych struktur organizacyjnych, zaś nałożone na nie zadania, w myśl art. 33 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym (j. t. z 2001 r. Dz. U. Nr 142, poz.1591 ze zm.), wykonują przy pomocy urzędu gminy. Przepisy obowiązującego od 24.08.2006 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28.07.2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 142, poz. 1020) nie przewidują możliwości prowadzenia odrębnej ewidencji księgowej, dotyczącej rozliczenia podatku od towarów i usług dla samorządowych osób prawnych oraz dla ich urzędów, obsługujących od strony techniczno organizacyjnej te osoby prawne. Stąd zarówno gmina, jak i urząd gminy, w związku ze swoimi działaniami powinny stosować jednakowe oznaczenie (numer identyfikacji podatkowej NIP) - nadany urzędowi gminy oraz wystawić jedno rozliczenie deklaracyjne.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: