eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Amortyzacja jednorazowa a używany środek trwały

Amortyzacja jednorazowa a używany środek trwały

2007-09-27 13:11

Przeczytaj także: Gdy auto z kratką to nie amortyzacja jednorazowa?


Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do stosowania przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów /Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm./.

Zgodnie z objaśnieniami do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, zawartymi w załączniku nr 1, stanowiącym integralną część w/w rozporządzenia, kolumna 14 księgi jest przeznaczona do wpisywania pozostałych kosztów (poza wymienionymi w kolumnach 10-13), w tym odpisów amortyzacyjnych, z wyjątkiem kosztów, które zgodnie z art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów.

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej w formie spółki osobowej (np. spółki jawnej) zaliczki na podatek dochodowy opłaca każdy wspólnik spółki odrębnie, natomiast amortyzacji środków trwałych dokonuje spółka jawna. Zgodnie bowiem z cytowanym wyżej przepisem art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatkowa księga przychodów i rozchodów, a także ewidencja środków trwałych prowadzona jest przez spółkę jawną osób fizycznych, a nie przez poszczególnych jej wspólników. Koszty, a więc także odpisy amortyzacyjne są ustalane w nich łącznie, bez podziału na poszczególnych wspólników. Ponadto w ewidencji środków trwałych określa sie między innymi stawkę amortyzacji i kwotę odpisu za dany rok. Znaczy to, że stosowanie odrębnych metod amortyzacji przez poszczególnych wspólników spółki jest niedopuszczalne. W przypadku odpisów amortyzacyjnych istotne jest kto nabył środki trwałe, prowadzi ich ewidencję i dokonuje odpisów. Biorąc powyższe pod uwagę, zdaniem tut. organu podatkowego, "małym podatnikiem" dla celów jednorazowej amortyzacji musi być spółka osobowa, czyli podmiot dokonujący wprowadzenia środka trwałego do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Mając na uwadze cytowane wyżej przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przedstawionym stanie faktycznym, zdaniem tut. organu podatkowego, w przypadku kiedy wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) spółki jawnej za 2006r. nie przekroczyła wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800.000 euro oraz łączna wartość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez spółkę jawną w 2007r. nie przekracza równowartości kwoty 50.000 euro (z uwzględnieniem przepisu art. 22k ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - wówczas spółce jawnej przysługuje prawo jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisu amortyzacyjnego od wartości początkowej samochodu ciężarowego i zaewidencjonowania tego odpisu w kolumnie 14 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Powyższe może być dokonane w czerwcu 2007r., o ile co najmniej w tym miesiącu przedmiotowy samochód został przez spółkę ujęty w ewidencji środków trwałych.

W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż przedstawione w przedmiotowej sprawie stanowisko pełnomocnika wspólników Spółki jest prawidłowe, pod warunkiem, że przychody spółki jawnej "..." za 2006r. nie przekroczyły 800.000 euro ( wraz z kwotą VAT) i łączna wartość jednorazowych odpisów amortyzacyjnych dokonanych przez spółkę jawną w roku 2007 nie przekracza 50.000 euro (z uwzględnieniem przepisu art. 22k ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: