eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Dotacja z urzędu pracy a odliczenie VAT

Dotacja z urzędu pracy a odliczenie VAT

2007-09-26 11:44

Podatek VAT wynikający faktur dokumentujących poniesienie przez podatnika wydatków, które następnie zostały zrefundowane przez urząd pracy, jest podatkiem naliczonym dla podatnika, który podlega odliczeniu. Stanowisko takie zajął Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty w postanowieniu z dnia 05.09.2007 r. nr I USB III/436/23/2007/kk.

Przeczytaj także: Odliczenie VAT od zakupów sfinansowanych przez PUP

Jakie wątpliwości wyjaśnił urząd skarbowy?

W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że została mu przyznana dotacja z urzędu pracy na stworzenie nowego miejsca pracy w celu zatrudnienia osoby bezrobotnej. Po jej otrzymaniu podatnik z własnych środków nabył niezbędny sprzęt oraz dokonał remontu w wynajętym w tym celu lokalu. Następnie zatrudnił osobę bezrobotną oraz złożył w urzędzie pracy faktury otrzymane z tytułu dokonanych zakupów. Część z nich do wysokości dotacji została przez urząd rozliczona i podatnik oczekuje na wypłatę przyznanej dotacji. W związku z powyższym podatnik wystąpił z zapytaniem, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur, które zostaną mu zrefundowane przez urząd pracy? W przedmiotowej sprawie urząd skarbowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zasady dotyczące możliwości skorzystania przez podatnika podatku od towarów i usług z prawa do odliczenia i zwrotu podatku zostały uregulowane w art. 86 - art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3 - 7 - zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy - suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Przypadki, w których nie ma zastosowania prawo do obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego zostały wymienione w art. 88 ww. ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisów tych nie wynika, aby zachodził brak możliwości obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur VAT dokumentujących nabycie towarów i usług, które zostały sfinansowane z dotacji przyznanej czynnemu i zarejestrowanemu podatnikowi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie przysługuje w przypadku określonym m.in. w art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: