eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podatki skomplikowane ale życzliwi urzędnicy

Podatki skomplikowane ale życzliwi urzędnicy

2007-10-13 06:42

System podatków w Polsce powinien być uproszczony, a przepisy podatkowe znacznie bardziej stabilne niż obecnie - uważają przedsiębiorcy. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez PricewaterhouseCoopers i PKPP Lewiatan wskazują, że przedstawiciele biznesu zdecydowanie opowiadają się za klarownym, przejrzystym systemem podatkowym (np. w zakresie jednolitych stawek PIT i VAT), nawet jeśli oznaczałoby to likwidację ulg i zwolnień.

Przeczytaj także: Bariery podatkowe dla przedsiębiorczości

Rezultaty ankiety „Podatki w Twojej firmie – pomóż zlikwidować bariery” wskazują, że wysokość stawek podatkowych nie jest dla przedsiębiorców najważniejszym problemem w obszarze płacenia podatków. Z punktu widzenia przedsiębiorców większe znaczenie ma przejrzystość i jednolitość systemu podatkowego, o czym świadczy poparcie dla wprowadzenia jednolitej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku VAT. Natomiast za najbardziej uciążliwe obciążenia kosztów pracy przedsiębiorcy uznają koszty ubezpieczeń społecznych.

Podobna zgoda panuje wśród respondentów, jeśli chodzi o ocenę stabilności przepisów podatkowych:
- Przedsiębiorcy jednomyślnie twierdzą, że polskie prawo podatkowe nie jest stabilne. Jednak stosunkowo niewielka liczba ankietowanych korzysta z wyspecjalizowanych komórek lub zewnętrznych ekspertów przy śledzeniu zmian w przepisach podatkowych, a większość robi to osobiście. – stwierdził Mariusz Marecki, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers.

Ankietowani przez PwC i PKPP Lewiatan odnosili się także do konkretnych rozwiązań w polskich podatkach, np. do interpretacji przepisów podatkowych. W ocenie większości przedsiębiorców interpretacje prawa podatkowego sprawdziły się jako instytucja zapewniająca bezpieczeństwo prawne.

- Zaskakiwać może jednak stosunkowo duża grupa ankietowanych wyrażająca wątpliwość co do wpływu instytucji indywidualnych interpretacji na zwiększenie pewności prawa podatkowego. Przedsiębiorcy nie są zgodni, czy wprowadzenie odpłatności za wydanie interpretacji ograniczy zainteresowanie tą instytucją wśród podatników. – podsumował Józef Banach, radca prawny, starszy menedżer w PricewaterhouseCoopers.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: