eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ograniczenia w obrocie gotówką w działalności gospodarczej

Ograniczenia w obrocie gotówką w działalności gospodarczej

2021-09-09 13:47

Ograniczenia w obrocie gotówką w działalności gospodarczej

Nowy Ład: konsument będzie musiał pracić przelewem © whitelook - Fotolia.com

Z początkiem 2017 r. ustawodawca wprowadził limity w płatnościach gotówkowych, przekroczenie których skutkuje niemiłymi konsekwencjami podatkowymi. Od tamtej pory kolejne zmiany przepisów wprowadzały nowe ograniczenia, a Polski Ład ma przynieść ich jeszcze większe zaostrzenie.

Przeczytaj także: Płatności gotówkowe w podatku VAT i dochodowym

Najpierw podatek dochodowy


Przypomnijmy, obecny limit płatności gotówkowych w transakcjach b2b wynosi 15.000 zł. Obowiązek rozliczeń za pośrednictwem rachunku płatniczego dotyczy sytuacji, gdy przedsiębiorca dokonuje lub przyjmuje płatności związane z wykonywaną działalnością gospodarczą, a drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca, zaś jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15.000 zł lub równowartość tej kwoty.
Ważne
Limit 15.000 zł dotyczy całej transakcji, a nie poszczególnych płatności realizowanych w jej ramach. Jeżeli płatność takiej transakcji nastąpi z pominięciem rachunku płatniczego, nabywca nie zaliczy wydatku do kosztów podatkowych.

Potem VAT


To jednak nie koniec. Z czasem zmian w tym zakresie doczekała się także ustawa o VAT. I tak obecnie dokonując przelewu na rzecz czynnego podatnika VAT o wartości przekraczającej 15.000 zł, nabywca musi weryfikować jego rachunek na białej liście, na której to można sprawdzić podstawowe dane takiego kontrahenta, w tym znane fiskusowi jego konta bankowe (tutaj znajdują się tylko rachunki firmowe, nie ma informacji o rachunkach prywatnych).
Na białej liście VAT znajdują się przede wszystkim podatnicy VAT zarejestrowani jako czynni, a także zwolnieni – ale tylko ci, który zwolnienie wybrali na VAT-R. Znajdują się tutaj również informacje na temat podatników wykreślonych z rejestru czy ponownie do niego wpisanych.

Dlaczego sprawdzanie jest tak ważne? Dokonanie płatności na rachunek podatnika VAT czynnego inny niż znany fiskusowi skutkuje pozbawieniem nabywcy kosztów uzyskania przychodu oraz solidarną odpowiedzialnością za VAT sprzedawcy, gdy ten nie zapłaci go fiskusowi.

fot. whitelook - Fotolia.com

Nowy Ład: konsument będzie musiał pracić przelewem

W przypadku transakcji b2b płatności gotówką dopuszczone są tylko w przypadku, gdy te nie przekraczają 15.000 zł. Jeżeli ich wartość jest wyższa, to zapłata musi nastąpić na konto bankowe, a często nawet to, które jest znane fiskusowi. Od przyszłego roku limitowane mają być też płatności gotówką od konsumentów.


Jak się bronić przed błędami?


Gdy nabywca dokona płatności na zły rachunek bankowy, może uniknąć sankcji poprzez powiadamiając o pomyłce urzędu skarbowego na formularzu ZAW-NR. Ma na to 7 dni, przy czym w czasie pandemii termin ten został wydłużony z 7 do 14 dni.

W przypadku płatności powyżej 15.000 zł na rzecz podatnika zwolnionego z VAT nie jest konieczna weryfikacja jego rachunku bankowego na białej liście VAT niemniej w dalszym ciągu (aby nie stracić prawa do rozliczenia kosztów) płatność taka nie może nastąpić gotówką.
Z opisanych sankcji zwalnia też dokonanie płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności (który w niektórych sytuacjach również jest obowiązkowy a jego pominięcie wywołuje negatywne konsekwencje finansowe).

Będzie gorzej


Ustawodawca uznał, że obecnie obowiązujące regulacje nie spełniają swoich założeń i trzeba je zaostrzyć. Dlatego też w ramach pakietu zmian nazywanego Polskim Ładem z jednej strony ma zostać obniżony limit płatności gotówkowych b2b z 15.000 zł do 8.000 zł oraz wprowadzony nowy limit – dla płatności gotówkowych od konsumentów, który ma wynieść 20.000 zł.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: