eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwrot VAT a czynności świadczone poza RP

Zwrot VAT a czynności świadczone poza RP

2008-01-31 13:17

Podatnik ma prawo do podwyższenia różnicy podatku podlegającej zwrotowi w terminie 60 dni, o kwotę stanowiącą 22% obrotu z tytułu czynności, których miejsce świadczenia jest poza terytorium kraju. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 25.01.2008 r. nr ILPP2/443-105/07-4/IM.

Przeczytaj także: Podatnik VAT UE a bezpośredni zwrot podatku

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że spółka zajmuje się produkcją i montażem mebli i szaf wnękowych, wykonywanych na indywidualne zamówienie klienta. Spółka jest podatnikiem krajowym, zarejestrowanym dla celów podatku VAT na terytorium Polski i Niemiec. Czynności opodatkowane świadczy zarówno w Polsce jak i poza terytorium kraju. Zakład produkcyjny zlokalizowany jest w Polsce, gdzie spółka nabywa towary i usługi dla celów działalności za granicą. W związku z powyższym wnioskodawca wystąpił z zapytaniem, czy z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu poza Polską jak i sprzedaży opodatkowanej w kraju głównie stawką podstawową, ma prawo zwiększyć podstawę do ustalenia wielkości nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 60 dni o kwotę stanowiącą 22% wartości dostaw towarów oraz świadczonych usług poza terytorium kraju? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...).

Z ust. 2 powołanego artykułu wynika, iż kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7:
1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
a. z tytułu nabycia towarów i usług,
b. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
c. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;

2. w przypadku importu – suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 119 ust. 6;
4 kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W myśl ust. 8 pkt 1 ww. artykułu, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: