eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zwrot VAT a czynności świadczone poza RP

Zwrot VAT a czynności świadczone poza RP

2008-01-31 13:17

Przeczytaj także: Podatnik VAT UE a bezpośredni zwrot podatku


Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi, w związku z którymi ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatki naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 8 pkt 1 ustawy. W składanych deklaracjach VAT-7 za kolejne okresy rozliczeniowe, wykazuje kwoty nadwyżek podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 180 dni.

Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy, z zastrzeżeniem ust. 3 i 3a, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika (...).

W myśl ust. 3 powołanego artykułu, różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały one zaliczone do środków trwałych nabywcy, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 oraz obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1, podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca w danym okresie rozliczeniowym świadczy zarówno czynności podlegające opodatkowaniu na terytorium kraju, jak i czynności świadczone poza terytorium kraju, dające prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy. Dla obliczenia terminu zwrotu różnicy podatku w sytuacji przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, zastosowanie znajdą przepisy art. 87 ust. 2 i ust. 3 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca ma prawo do podwyższenia różnicy podatku podlegającej zwrotowi w terminie 60 dni, o kwotę stanowiącą 22% obrotu z tytułu czynności, których miejsce świadczenia jest poza terytorium kraju. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: