eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Odliczenie VAT a inwestycja nieopodatkowana

Odliczenie VAT a inwestycja nieopodatkowana

2008-01-30 13:25

Aby można było odliczyć podatek naliczony, nabywane towary i usługi muszą służyć do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem realizowana przez gminę inwestycja, polegająca na remoncie świetlicy wiejskiej oraz wymianie oświetlenia ulicznego, nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi, nie będzie przysługiwało jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług użytych przy realizacji tej inwestycji. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 24.01.2008 r. nr IP-PP2-443-759/07-2/BM.

Przeczytaj także: Z faktury nie odliczymy VAT mimo jej zapłacenia

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu gmina wyjaśniła, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług w związku w wynajmem i dzierżawą posiadanych nieruchomości, stanowiących mienie komunalne oraz sprzedażą tych nieruchomości. W 2007 rozpoczęła remont świetlicy wiejskiej, a na 2008 r. zaplanowano wymianę oświetlania ulicznego. Zarówno ze świetlicy jak i z oświetlenia wnioskodawca nie czerpie dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Świetlica służy do zaspokajania potrzeb społeczności wiejskiej, określonych w art. 7 ust. 1 pkt 9 i 10 ustawy z dnia 08 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, a także jako miejsce zebrań wiejskich, rady sołeckiej czy członków OSP. W związku z powyższym zadano pytanie, czy gminie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących realizację opisanych we wniosku inwestycji? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Aby możliwa była realizacja prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, nabywane przez podatnika towary lub usługi muszą służyć do wykonywania przez niego czynności podlegających opodatkowaniu. Jednocześnie realizacja tego prawa została obostrzona wieloma ograniczeniami ustawowymi określonymi w art. 88 i 90 ustawy oraz obowiązkami dokonywania korekt podatku naliczonego określonymi w art. 91. W sytuacji braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną, podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Z analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że realizacja przez Gminę przedmiotowej inwestycji (remont świetlicy wiejskiej oraz wymiana oświetlenia ulicznego) nie będzie związana z czynnościami opodatkowanymi. W związku z powyższym nie została spełniona podstawowa przesłanka warunkująca prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony. Wnioskodawcy zatem nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupów towarów i usług zużytych przy realizowanej inwestycji, o której mowa w pytaniu.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: