eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Cesja umowy leasingu a koszty podatkowe

Cesja umowy leasingu a koszty podatkowe

2008-03-25 13:04

Wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu używania przedmiotu leasingu są dla niego kosztami uzyskania przychodów do momentu scedowania praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu. Natomiast od momentu przeniesienia praw na cesjonariusza, podatnik nie może takich wydatków (np. raty leasingowe, opłata wstępna, manipulacyjna) zaliczać do kosztów podatkowych. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 11.03.2008 r. nr IBPB3/423-373/07/MS/KAN-2854/12/07.

Przeczytaj także: Leasing operacyjny: opłata wstępna przy księgach rachunkowych

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

W zapytaniu wyjaśniono, że spółka zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Okres leasingu miał wynosić 24 miesiące. W czerwcu 2007 r. z tego tytułu spółka poniosła opłatę wstępna leasingu, udokumentowaną fakturą VAT. Wartość netto z tej faktury oraz część podatku VAT, która nie podlegała odliczenia spółka uznała za koszty podatkowe. Wydatek ten spółka rozłożyła na cały okres leasingowy i do kosztów roku 2007 odniosła jedynie tę część, która na ten rok przypadała. W grudniu 2007 r. spółka zamierzała dokonać cesji przedmiotu leasingu na innego korzystającego za wynagrodzeniem. Zamierzała ona także obciążyć cesjonariusza wartością skalkulowaną (w zakresie opłaty wstępnej przypadającej proporcjonalnie po roku 2007, czyli tej, której spółka nie zaliczyła do kosztów podatkowych). Zadano zatem pytanie, czy w związku z odpłatną cesją leasingu i uzyskaniem z tego tytułu przychodu podatkowego w grudniu 2007 r., spółka może zaliczyć w grudniu 2007 r. do kosztów podatkowych część opłaty wstępnej leasingu, którą obciąży nowego korzystającego, a która nie została zaliczona do kosztów w dacie ich poniesienia? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. określanej w dalszej części skrótem „ustawa o pdop” ). Zgodnie z art. 17a pkt 1 tej ustawy ilekroć w rozdziale jest mowa o umowie leasingu - rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Na podstawie art. 17b ust. 1 ww. ustawy opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1. została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości, oraz
2. suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: