eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Cesja umowy leasingu a koszty podatkowe

Cesja umowy leasingu a koszty podatkowe

2008-03-25 13:04

Przeczytaj także: Leasing operacyjny: opłata wstępna przy księgach rachunkowych


W myśl art. 17b ust. 2 ww. ustawy jeżeli jednak finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

1. art. 6,
2. przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
3. art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143 ze zm.)
- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f-17h.Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o pdop kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zachowaniu lub zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.
Skoro umowa leasingu daje możliwość oddania (przyjęcia) do używania rzeczy lub prawa, to wszystkie opłaty wynikające z umowy leasingowej są opłatami za używanie przedmiotu leasingu, które mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu po spełnieniu przesłanki wynikającej z art. 15 ust. 1 ww. ustawy. Z dniem 1 stycznia 2007 r. ustawodawca wprowadził podział kosztów uzyskania przychodów na koszty bezpośrednie i pośrednie. Podział ten jest istotny z punktu widzenia momentu obciążenia kosztów uzyskania przychodów. Nie ulega wątpliwości, iż opłata wstępna nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, lecz jej poniesienie warunkuje możliwość korzystania z danej rzeczy, a więc warunkuje uzyskanie przychodu. Uznać zatem należy iż jest to koszt pośredni.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o pdop koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Regulacje prawne zawarte w Rozdziale 4a „Opodatkowanie stron umowy leasingu” ustawy o pdop nie określają skutków podatkowych w odniesieniu do sytuacji, gdy korzystający na podstawie cesji umowy leasingu przenosi prawo do korzystania z przedmiotu na rzecz osoby trzeciej. Dopuszczalność takiej sytuacji przewidziana jest jedynie przepisami kodeksu cywilnego.

Istotą zmiany strony w umowie leasingu na drodze cesji jest m. in. przeniesienie przez dotychczasowo korzystającego na nowo korzystającego wierzytelności wobec leasingodawcy, polegającej na prawie używania przedmiotu leasingu oraz obowiązku uiszczania opłat leasingowych.Gdy dochodzi do cesji umowy na podstawie porozumienia pomiędzy dotychczasowymi stronami umowy leasingu i osobą trzecią (nowym korzystającym), koszty w postaci czynszu inicjalnego, opłat manipulacyjnych i rat leasingowych nie powinny podlegać korektom, co jest konsekwencją spełnienia wszystkich ustawowych warunków do kwalifikowania kosztów podatkowych związanych z zawartą umową leasingu operacyjnego. Brak w ustawie podatkowej przepisów nakazujących wyłączenie z kosztów podatkowych dotychczas poniesionych wydatków, gdy ma miejsce cesja umowy. Oznacza to również, że wydatki poniesione przez leasingobiorcę są kosztami tak długo, jak długo korzysta on z przedmiotu umowy, w tym wypadku samochodu, przy spełnieniu wyżej wymienionego warunku, tj. istnienia związku wydatków z osiągnięciem lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów.

Zatem, jak wynika z powyższego, do momentu scedowania praw i obowiązków wynikających z umowy leasingowej, wydatki poniesione przez Spółkę za okres, w którym używała przedmiotu leasingu stanowią dla niej koszty uzyskania przychodów. Jednak od momentu przeniesienia praw na cesjonariusza, Spółka nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków takich jak raty leasingowe, opłaty wstępnej, manipulacyjnej i czynszu inicjalnego. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: