eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Remont lokalu użytkowego w budynku a stawka VAT

Remont lokalu użytkowego w budynku a stawka VAT

2008-04-03 13:43

Rozpatrzmy następującą sytuację: Pan Piotr postanowił wyremontować biuro mieszczące się w budynku, w którym mieszka. Budynek ten jest budynkiem mieszkalnym sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów budowlanych w dziale 11. Jaką stawkę VAT należy zastosować przy remoncie tego pomieszczenia?

Przeczytaj także: Budownictwo: kiedy 7-proc. stawka VAT?

Odpowiedź: Od 01 stycznia 2008 r. roboty prowadzone w lokalach użytkowych są opodatkowane podstawową stawką podatku, nawet w sytuacji, gdy mieszczą się one w budynkach mieszkalnych

Wyjaśnienie

Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a) ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, że do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę w wysokości 7% stosuje się robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Tutaj w zakresie wysokości stawki VAT decydował jedynie symbol PKOB obiektu, w którym wykonywane były prace (budowlane czy też remontowe). Nie miało natomiast znaczenia to, co jest przedmiotem tych robót, tj. czy obejmowały one swoim zakresem cały obiekt, czy tylko jego poszczególne lokale. Bez znaczenia było także przeznaczenie remontowanych lokali (czyli czy były one lokalami mieszkalnymi, czy użytkowymi). Jeżeli budynek był zaliczony do budynków mieszkalnych, stawka podatku wynosiła 7%.

Z dniem 01 stycznia 2008 r. regulacje w zakresie stawki podatku VAT na roboty budowlane, remontowe czy modernizacyjne znalazły się w art. 41 ust. 12 – 12c ustawy o podatku od towarów i usług oraz w § 5 ust. 1 pkt 1a rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97 poz. 970 ze zm.). Obecnie obowiązujące przepisy zostały niestety zawężone w zakresie stosowania obniżonej stawki podatku VAT w przypadku budownictwa.

Obecnie ta preferencyjna stawka podatku ma zastosowanie jedynie do robót dotyczących całych obiektów budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem 11, robót w lokalach mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB pod symbolem 12 oraz w klasie ex 1264 i robót w budynkach instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską. W pozostałych przypadkach należy stosować stawkę podatku w wysokości 22%.

Warto w tym miejscu przytoczyć także fragment interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17.03.2008 r. nr ITPP1/443-9/08/KM, w której to organ podatkowy wskazał, że „(…) w sytuacji gdy przedmiotem robót jest sklasyfikowany w PKOB w dziale 11 obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość (w tym przypadku budynek leśniczówki, w którym znajdują się pomieszczenia mieszkalne i biurowe) – stawka 7% stosowana jest w odniesieniu do całości robót. Jeżeli jednak podejmowana będzie osobna robota budowlano-montażowa (na podstawie odrębnej umowy), wykonywana w lokalu użytkowym, to do tej roboty powinna mieć zastosowanie stawka 22%.(…)”

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: