eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczenia roczne 2007 r. - wybrane problemy

Rozliczenia roczne 2007 r. - wybrane problemy

2008-04-02 13:50

Termin rozliczenia z fiskusem nieuchronnie zbliża się do końca, ci, którzy jeszcze się nie rozliczyli powinni jak najszybciej o tym pomyśleć. Przy wypełnianiu deklaracji często mnożą się jednak problemy merytoryczne, a lista wątpliwości, które się pojawiają wcale nie jest krótka.

Przeczytaj także: Rozliczenie roczne gdy etat, podatek liniowy i małoletnie dziecko

Jesteśmy prawnymi opiekunami naszej wnuczki, która otrzymuje rentę rodzinną i nie jest pełnoletnia. Sami osiągamy dochody jedynie z emerytury. Czy powinniśmy doliczyć ją do naszych dochodów przy rozliczaniu się z podatku dochodowego za 2007 r.?

Dochody wnuczki z tytułu renty rodzinnej doliczacie państwo do swoich dochodów tylko wówczas, gdy miało miejsce przysposobienie (adopcja). W takiej sytuacji rozliczacie się na formularzu PIT-36 wraz z załącznikiem PIT/M. Ustawodawca w art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazał, że doliczać do swoich dochodów można jedynie niektóre dochody dzieci małoletnich własnych i przysposobionych. Jeżeli nie miała miejsce adopcja, powinniście państwo złożyć oddzielne zeznanie w imieniu wnuczki na formularzu PIT-37.

Zamierzamy się wspólnie rozliczyć z dochodu za 2007 r. Kogo w zeznaniu uznać za podatnika, a kogo za małżonka?

Przepisy, ani też same formularze podatkowe nie nakładają rygoru, aby np. pierwszy w zeznaniu (czyli podatnik) był podany mąż. Jest tutaj dowolność. Pamiętać jedynie należy o tym, aby określoną na początku kolejność zachować przez cały czas wypełniania zeznania (czyli w odpowiednich częściach formularza wpisywać odpowiednio informacje dotyczące żony lub męża).

W 2007 r. mieszkałem w Krakowie. Obecnie planuję przeprowadzić się do Poznania. Nie złożyłem jeszcze zeznania podatkowego i prawdopodobnie złożę je dopiero po przeprowadzce. Gdzie powinienem się rozliczyć?

Zeznanie roczne w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych składane jest do urzędu skarbowego właściwego dla podatnika wg miejsca jego zamieszkania na ostatni dzień danego roku podatkowego. Tym samym, jeżeli na dzień 31 grudnia 2007 r. mieszkał Pan w Krakowie, zeznanie za ten rok powinno zostać złożone we właściwym urzędzie skarbowym we Krakowie.

W 2007 r. prowadziłem działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym. Przez pewien czas jednak chorowałem i byłem na zwolnieniu lekarskim – za ten czas otrzymywałem zasiłek chorobowy. Z tego tytułu ZUS wystawił mi PIT-11A. Na jakim formularzu powinienem się rozliczyć?

Z dochodu uzyskanego z działalności gospodarczej powinien Pan złożyć PIT-36L – druk ten jest przeznaczony dla podatników opodatkowanych podatkiem liniowym. Zasiłek chorobowy należy natomiast wykazać na druku PIT-37. Stanowi on bowiem dochód z innych źródeł (opodatkowany wg skali podatkowej), a takich na formularzu PIT-36L rozliczać nie można.

W 2007 r. sprzedałem działkę (nabytą także w tym roku). Uzyskałem z tego tytułu dochód. Poza tym uzyskiwałem także dochody z umowy o pracę. Wiem, że podatek od dochodu ze sprzedaży działki muszę rozliczyć w terminie zeznania podatkowego. Po zsumowaniu dochodu z pracy oraz tego ze sprzedaży działki przekroczyłem trzeci próg podatkowy. Czy oznacza to, że będę musiał zapłacić podatek wg stawki 40 proc.?

Faktycznie podatek od dochodu z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytych po 31 grudnia 2006 r. należy uregulować w terminie złożenia zeznania rocznego. Dodatkowo wykazuje się go także w zeznaniu rocznym. W przedstawionej sytuacji musi Pan złożyć zeznanie PIT-36, w którym wykaże zobowiązanie podatkowego z tytułu dochodów z umowy o pracę oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości. Nie jest to jednak równoznaczne z sumowaniem tych dochodów przy ustalaniu podstawy opodatkowania. Dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości nie łączy się bowiem z innymi dochodami. Tutaj stawka podatku zawsze wynosi 19 proc. W zeznaniu jest poza tym tylko miejsce na wpisanie kwoty podatku ze sprzedaży nieruchomości (pola 185 i 186 w zeznaniu PIT-36).
Tym samym, mimo że w jednym zeznaniu, oddzielnie oblicza się podatek z tytułu umowy o pracę (ten wg skali podatkowej) i oddzielnie z tytułu sprzedaży nieruchomości. Jeżeli zatem dochód z tyt. umowy o pracę mieści się np. w pierwszym progu podatkowym, to podatek z tego tytułu oblicza Pan wg stawki podatku w wysokości 19 proc.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: