eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Grunty: podatek od sprzedaży a utrata rolnego charakteru

Grunty: podatek od sprzedaży a utrata rolnego charakteru

2008-08-05 07:33

Przeczytaj także: Sprzedaż ziemi rolnej opodatkowana PIT?


Definiując pojęcie „gospodarstwo rolne”, w myśl art. 2 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (j.t. Dz. U. z 1993 r. Nr 94, poz. 431 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujący się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.

Zastosowanie zwolnienia uzależnione zostało od wystąpienia łącznie dwóch przesłanek:

* przychód musi być uzyskany z tytuły sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
* grunty w związku z tą sprzedażą muszą zachować charakter rolny lub leśny.

W momencie sprzedaży gruntów z przeznaczeniem ich na inne cele niż rolne, następuje utrata rolnego charakteru gruntów. Cel nabycia gruntów może wynikać:

* bezpośrednio z aktu notarialnego,
* z charakteru nabywcy,
* z innych okoliczności związanych z daną transakcją.

Dla oceny czy dokonana transakcja skutkuje utratą charakteru rolnego gruntu, decydujące znaczenie ma cel jego nabycia, faktyczny zamiar nabywcy co do przeznaczenia nieruchomości, bądź inne okoliczności związane z daną transakcją. Faktyczne przekształcenie sposobu użytkowania gruntów może wynikać bezpośrednio z aktu notarialnego, nawet wówczas, gdy nieruchomość taka umiejscowiona jest w planie zagospodarowania przestrzennego jako nieruchomość położona na terenach upraw rolnych. Chodzi tu o faktyczną, a nie jedynie prawną utratę charakteru rolnego przez nieruchomość. Okoliczność czy dana nieruchomość w wyniku sprzedaży nie utraciła charakteru rolnego podlega weryfikacji przez organ podatkowy w toku ewentualnego postępowania podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż przychód został uzyskany ze sprzedaży nieruchomości rolnej o obszarze przekraczającym 1 ha.

Wobec powyższego sprzedana przez Wnioskodawczynię w ramach współwłasności małżeńskiej działka w momencie sprzedaży stanowiła gospodarstwo rolne w myśl art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym.

Jednocześnie Wnioskodawczyni wskazała we wniosku, że charakter w/w gruntów nie uległ zmianie, pozostał gruntem rolnym.

Jednakże w oparciu o wskazany przez Wnioskodawczynię zapis § 6 aktu notarialnego, na podstawie którego nabywca określił cel nabycia gruntów jako działalność inwestycyjna w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, należy wskazać podstawę utraty charakteru rolnego przedmiotowego gruntu.

Charakter nabywcy, który jest podmiotem gospodarczym, jak również jego oświadczenie, iż przedmiotową działkę nabywa w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowią wystarczającą przesłankę do stwierdzenia, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie miało zastosowanie zwolnienie zawarte w treści art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z utratą charakteru rolnego gruntu, przychód uzyskany ze sprzedaży w części przypadającej na Wnioskodawczynię podlegać będzie opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Na tej podstawie stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za nieprawidłowe.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: