eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Świadczenia medyczne opodatkowane czy zwolnione z podatku?

Świadczenia medyczne opodatkowane czy zwolnione z podatku?

2008-10-16 13:04

Przeczytaj także: Pakiety medyczne dla pracownika a podatek dochodowy


WSA w Warszawie orzekł na korzyść podatników
Ostatnio szala wydaje się znów przechylać na korzyść tych, którzy uważają, że pakiety medyczne nie powinny być opodatkowane. Taki pogląd wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w orzeczeniu z 20 sierpnia 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 625/08). Sąd uznał, że samo postawienie do dyspozycji pracownika nieodpłatnych świadczeń nie jest opodatkowane. W rozpatrywanej sytuacji nie został bowiem spełniony warunek otrzymania świadczenia. Niestety, wyrok ten nie kończy sporu. Stanowi jednak ważny argument przemawiający przeciwko opodatkowaniu pakietów. Gdyby takie stanowisko zajęły również inne wojewódzkie sądy administracyjne, organy podatkowe zapewne zmieniłyby swoje podejście.

Sytuacja podmiotów, które nie doliczają wartości pakietów do wynagrodzenia pracowników, też jest zróżnicowana. Część z nich posiada indywidualną interpretację podatkową, która chroni ich przed negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. Pozostali pracodawcy niewątpliwie narażeni są na ryzyko podatkowe. Jeśli bowiem fiskus uzna, że powinni pobrać podatek od wartości pakietów, podatek ten zostanie ściągnięty. Zgodnie bowiem z obecnie obowiązującymi regulacjami cała odpowiedzialność za podatek niepobrany przez płatnika spoczywa na płatniku. A zatem pracownicy, którym nie doliczono wartości pakietów do wynagrodzenia, nie są narażeni na spór z organami podatkowymi. Można jednak sobie wyobrazić, że ich pracodawcy, od których fiskus pobrał podatek, będą domagali się w drodze cywilnej zwrotu pobranych kwot od pracowników.

Jak postępować, by uniknąć kłopotów?
Moim zdaniem prawidłowy jest pogląd, że pakiety medyczne nie podlegają opodatkowaniu. Sam pakiet jest bowiem tylko pewnym prawem do skorzystania z określonych świadczeń. Posiadanie takiego prawa nie oznacza jednak, że pracownik z takich świadczeń skorzysta. Pakiety medyczne są z reguły zakupywane hurtowo dla wszystkich pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy, niezależnie od tego, czy pracownicy chcą otrzymać taki pakiet, i niezależnie od tego, czy mają zamiar z takiego pakietu korzystać.

Najlepszą metodą zabezpieczenia się przed ryzykiem podatkowym jest uzyskanie korzystnej indywidualnej interpretacji podatkowej. Warto zatem wystąpić z wnioskiem o jej otrzymanie. W uzasadnieniu można podać wyżej opisane argumenty przeciwko opodatkowaniu pakietów medycznych oraz powołać się na korzystny dla podatników wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Można też zwiększyć swoje bezpieczeństwo podatkowe poprzez odpowiednie sformułowanie umowy na zakup pakietów medycznych. Pewne świadczenia zdrowotne są bowiem obowiązkowe. Dotyczy to, przykładowo, badań okresowych czy innych badań związanych z bhp. Wartość tych świadczeń nie podlega opodatkowaniu. A zatem jeśli w umowie jedna cena obejmować będzie badania obowiązkowe i świadczenia dobrowolne, ustalenie wartości tych drugich będzie bardzo utrudnione. A opodatkowanie jest możliwe tylko wówczas, gdy da się ustalić wartość świadczenia podlegającego opodatkowaniu.


Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: