eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Usługi szkolenia za granicą a podatek VAT

Usługi szkolenia za granicą a podatek VAT

2008-11-19 08:04

Przeczytaj także: Rozliczenie usług elektronicznych w podatku dochodowym i VAT


W ust. 4 pkt 3 wyżej cytowanego artykułu, ustawodawca wymienia następujące usługi - doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 72.1); w zakresie oprogramowania (PKWiU 72.2); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (PKWiU 74.1); architektonicznych i inżynierskich (PKWiU 74.2) - z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych (PKWiU 74.3); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń.

Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, Wnioskodawca stwierdza, iż wykonuje usługi w ramach zawartej umowy ze Spółką na rzecz kontrahenta zagranicznego, posiadającego swoją siedzibę na terytorium państwa trzeciego – w Szwajcarii. Ponadto, Wnioskodawca w piśmie z dnia 13.10.2008 r. doprecyzowuje poprzednio przedstawiony stan faktyczny, podając symbole PKWiU pod jakimi są sklasyfikowane wykonywane przez niego usługi, zestawione w poniższej tabeli:

L.p. Rodzaj usługi Symbol PKWiU

1. Szkolenia w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji 72.60.10-00.00
2. Promocja i reklama narzędzi służących do badania mediów 74.40.13-00.00

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU). Zgodnie z § 2 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 89, poz. 844 ze zm.), do celów podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług, o której mowa w § 3, tj. wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), nie dłużej jednak niż do 31 grudnia 2008 r.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone powyżej przepisy prawa, należy stwierdzić, iż zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy, miejscem opodatkowania dla usług wymienionych w ust. 4 pkt 3 w/w artykułu, świadczonych na rzecz kontrahenta zagranicznego, posiadającego siedzibę na terytorium państwa trzeciego (Szwajcaria), jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności. Zgodnie z przedstawionymi przez Wnioskodawcę symbolami PKWiU, pod którymi są sklasyfikowane wykonywane usługi: szkolenia w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji (72.60.10-00.00), promocji i reklamy narzędzi służących do badania mediów (74.40.13-00.00), nie mieszczą się one wśród usług wymienionych przez ustawodawcę w art. 27 ust. 4 pkt 3.

W związku z powyższym, dla w/w usług nie będzie miał zastosowania art. 27 ust. 3 ustawy.

Biorąc powyższe po uwagę, należy stwierdzić, iż dla usług szkolenia w zakresie procedur pomiaru oglądalności telewizji oraz promocji i reklamy narzędzi służących do badania mediów, miejscem świadczenia na mocy art. 27 ust. 1 ustawy, będzie miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę. W konsekwencji, w/w usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju – w Polsce.(…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

oprac. : Ministerstwo Finansów

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: