eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Zakup okularów korekcyjnych a odliczenie VAT

Zakup okularów korekcyjnych a odliczenie VAT

2008-12-10 12:52

Pracownikom pracującym przy monitorach ekranowych pracodawcy co do zasady są obowiązani zapewnić okulary korygujące wzrok. Obowiązek taki wynika z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. W sytuacji, gdy faktura za takie okulary jest wystawiona na pracodawcę, może on odliczyć podatek VAT z niej wynikający.

Przeczytaj także: Faktura od nabywcy: akceptacja sprzedawcy a VAT

Zgodnie z § 8 ust. 2 powyższego rozporządzenia pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Okulary takie muszą spełniać zalecenia lekarza.

Zakupu takich okularów z reguły dokonuje pracownik, któremu mają one służyć. To on wybiera rodzaj oprawek itp. Pracodawca natomiast zwraca mu poniesione z tego tytułu wydatki. Warto w tym miejscu dodać, że rozporządzenie nie określa wysokości kwoty, która podlega refundacji w związku z zakupem takich okularów. Decyzja ta leży zatem w gestii pracodawcy. Kwota refundacji musi jednak umożliwić pracownikowi zakup okularów zgodnych z zaleceniami lekarza. Powinna zatem być na takim poziomie, który pozwoli na zakup szkieł wraz z najtańszymi oprawkami oraz robocizną.

Wydatek pracodawcy związany z zakupem okularów korekcyjnych dla pracownika stanowi dla tego pierwszego niewątpliwie koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Z drugiej strony należy pamiętać o jego prawidłowym udokumentowaniu. Pozwoli to bowiem także nie tylko na uznaniu danego wydatku za koszt w podatku dochodowym, ale także na odliczenie podatku VAT z tego tytułu.

Jak bowiem wynika z ogólnej reguły zawartej w art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim nabyte towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podatkowych.

Należy przy tym pamiętać, że podstawowym dokumentem dającym prawo do odliczenia podatku naliczonego jest faktura VAT i w opisanej wyżej sytuacji dokument taki powinien wystąpić. Faktura ta powinna być wystawiona na pracodawcę. Tylko wtedy będzie miał on prawo do odliczenia podatku z niej wynikającego. Jeżeli faktura taka zostanie wystawiona na pracownika, prawo do odliczenia podatku naliczonego z tego tytułu pracodawcy przysługiwać nie będzie. Bez znaczenia pozostanie tutaj fakt, że to on zakup ten sfinansował.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: