eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Darowizna żywności a koszty uzyskania przychodu

Darowizna żywności a koszty uzyskania przychodu

2009-01-21 07:05

Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma bardzo często przekazuje produkty spożywcze na rzecz organizacji pożytku publicznego. Czy może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów koszty wytworzenia tych produktów? Czy nowelizacje ustaw podatkowych wprowadziły jakieś zmiany w tym zakresie?

Przeczytaj także: Amortyzacja środków trwałych w spadku w 2018-2019 r.

ODPOWIEDŹ

Oczekiwaną od lat zmianą, która weszła w życie 1 stycznia 2009 r., jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów wytworzenia lub ceny nabycia produktów spożywczych przekazanych na rzecz organizacji pożytku publicznego, z przeznaczeniem wyłącznie na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez te organizacje.

Warto jednak wiedzieć, że nie będą kosztem darowizny napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%.

Wydatek darowiznę może być kosztem w firmie, pod warunkiem że:
  • obdarowana organizacja będzie posiadać status organizacji pożytku publicznego, a takimi są organizacje pozarządowe, z wyłączeniem m.in. partii politycznych, związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz samorządów zawodowych, prowadzące działalność w obszarach tzw. pożytku publicznego, które zostały określone ustawą o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, a
  • produkty spożywcze zostaną przeznaczone na działalność charytatywną, która obejmuje: wspieranie biednych i potrzebujących pomocy, dobroczynność, filantropię czy też działalność skupiającą się głównie na oświacie, kulturze, nauce.

Listę organizacji pożytku publicznego znajduje się w obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 12 marca 2008 r. zmieniającym obwieszczenie w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na 30 listopada 2007 r. (nr 23, poz. 233), względnie można je znaleźć m.in. w serwisie informacyjnym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Ważne! W sytuacji gdy wartość przekazanej darowizny zostanie zaliczona do kosztów podatkowych, nie można dokonać powtórnego odliczenia kwoty tej darowizny od dochodu podatkowego na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 updop.

Przykład
Spółka z o.o. będąca producentem wyrobów mlecznych w styczniu 2009 r. przekazała na rzecz organizacji pożytku publicznego 1000 jogurtów, których jednostkowy koszt wytworzenia wynosił 0,50 zł, z przeznaczeniem ich na cele działalności charytatywnej prowadzonej przez tę organizację. Przekazanie tych towarów jest zwolnione od VAT, natomiast kwota 500 zł może stanowić koszt uzyskania przychodów.



Tekst pochodzi z „Aktualności księgowych” - całkowicie bezpłatnych, najnowszych informacji, orzecznictwa oraz porad ekspertów dla księgowych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: