eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych: nowe rozporządzenie

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych: nowe rozporządzenie

2009-04-23 06:05

W dniu 14 kwietnia 2009 r. opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2009 r. w sprawie udzielania niektórych ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (dalej: "Rozporządzenie").

Przeczytaj także: Nowe ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych

Rozporządzenie określa szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc publiczną na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw w zakresie inwestycji, usług doradczych i udziału w targach lub wystawach, do której mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem. Ulgi udzielane są na podstawie Ordynacji podatkowej.

Pomoc nie dotyczy przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność w takich obszarach jak rybołówstwo i akwakultura, produkcja rolna, sektor węglowy, przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, działalność wywozowa.

Pomoc nie może być udzielana jedynie małym i średnim zagrożonym przedsiębiorcom oraz przedsiębiorcy, na którym ciąży obowiązek zwrotu pomocy, wynikający z wcześniejszej decyzji Komisji Europejskiej, uznającej pomoc za niezgodną z prawem oraz ze wspólnym rynkiem.

Pomoc może być udzielona małemu i średniemu przedsiębiorcy, jeżeli złożył wniosek o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przed rozpoczęciem prac nad inwestycją lub podjęciem takich działań jak udział w targach, wystawach, korzystaniu z pomocy doradców zewnętrznych. Pomoc nie może przekraczać 20% kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą w przypadku małego i 10% przypadku średniego przedsiębiorcy.

Do wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą, obliczaną na podstawie kosztów inwestycji, zalicza się koszty poniesione po dniu złożenia wniosku o udzielenie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych i związane z inwestycją, pomniejszone o naliczony podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy. Na podstawie odrębnych przepisów można zaliczyć do tych wydatków również inne jak np. grunty, budynki, niematerialne wartości prawne. Pod pewnymi warunkami w ramach pomocy mogą być refundowane dwuletnie koszty wynagrodzenia brutto powiększone o obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne

Pomoc może być udzielana łącznie z inną pomocą publiczną, pomocą de minimis lub wsparciem ze środków Wspólnoty Europejskiej w odniesieniu do tych samych wydatków kwalifikujących się do objęcia pomocą, jeżeli łączna wartość pomocy nie przekroczy granic wyznaczanych w Rozporządzeniu.

Rozporządzenie wchodzi w życie w dniu 29 kwietnia 2009 r. i stosuje się je do dnia 30 czerwca 2014 r.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: