eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Interpretacje podatkowe: termin wydania a święto

Interpretacje podatkowe: termin wydania a święto

2009-06-01 10:46

W dniu 26 maja 2009 roku przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie (dalej WSA) zapadł wyrok w sprawie sygn. III SA/Wa 371/09, rozstrzygający kwestie związane z wydawaniem indywidualnych interpretacji podatkowych.

Przeczytaj także: Zmiany w Ordynacji podatkowej: zasady wydawania interpretacji

Otóż w wyroku tym Sąd stwierdził, że jeśli trzymiesięczny termin na wydanie przez dyrektora izby skarbowej interpretacji w indywidualnej sprawie podatkowej przypada w sobotę, to doręczenie jej w poniedziałek nie oznacza przekroczenia termin i tym samym nie oznacza wydania tzw. milczącej interpretacji.

Wyrok WSA nawiązuje w swej treści do uchwały wydanej w dniu 4 listopada 2008 r. przez poszerzony skład Naczelnego Sądu Administracyjnego (dalej NSA) do sygn. akt I FPS 2/08, w którym NSA wyjaśnił, co należy rozumieć pod pojęciem „wydania interpretacji podatkowej”. Otóż w świetle podjętej uchwały, w razie niewydania przez izbę skarbową interpretacji indywidualnej w terminie 3 miesięcy od daty wpływu wniosku o jej wydanie, uznaje się, że w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin wydania interpretacji, została wydana interpretacja stwierdzająca prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie. Przyjmuje się więc fikcję prawną, że fiskus wydał interpretację indywidualną popierającą stanowisko wnioskodawcy niezależnie od tego, czy jest ono w rzeczywistości słuszne, czy też nie (tzw. milcząca interpretacja).

W omawianym wyroku NSA jednoznacznie wskazał, że przez pojęcie „wydania interpretacji podatkowej” rozumieć należy doręczenie podatnikowi wydanej interpretacji. A zatem nawet jeśli w terminie 3 miesięcy od daty wpływu wniosku zostanie wydana indywidualna interpretacja podatkowa o treści odbiegającej od stanowiska podatnika, ale nie zostanie skutecznie doręczona, wówczas obowiązuje stanowisko podatnika zawarte we wniosku o interpretację.

Wyrok WSA precyzuje treść uchwały NSA, stając na stanowisku, że doręczenie interpretacji podatkowej w poniedziałek, zamiast w sobotę poprzedniego tygodnia, nie oznacza, że doszło do przekroczenia terminu na udzielenie odpowiedzi. Nie można więc mówić, że doszło do wydania tzw. milczącej interpretacji. Za podstawę swego wyrokowania WSA przyjął art. 12 § 5 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: