eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów a VAT-UE

Wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów a VAT-UE

2009-07-03 07:06

Przeczytaj także: Zakup w Szwajcarii jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru?


Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie rozumie się nabycie prawa od rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonywanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu ustawy, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów ma miejsce, jeżeli nabywcą towarów jest podatnik podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług lub podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika, albo też osoba prawna niebędąca podatnikiem, dostawca zaś powinien być podatnikiem w ww. rozumieniu.

W stanie faktycznym opisanym przez wnioskującego doszło do sytuacji, która w konsekwencji stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Otóż jeżeli towar został zaimportowany z kraju trzeciego (Szwajcaria) do kraju członkowskiego (Niemiec), gdzie została dokonana odprawa celna, jak opisuje wnioskodawca, a dopiero w następnej kolejności został przywieziony do Polski, wówczas miejscem importu są Niemcy. Przemieszczenie towaru z Niemiec do Polski będzie stanowić natomiast wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w ramach Wspólnoty.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w chwili obecnej Polska funkcjonuje w ramach Wspólnotowego Obszaru Celnego. W związku z tym zarówno cło, jak i VAT należny w związku z importem towarów powstają w związku z wprowadzeniem towaru na obszar celny Wspólnoty. Oczywiście w zależności od tego, w którym kraju Wspólnoty to nastąpi inne będzie miejsce spełniania obowiązków związanych z rozliczeniem się z cła oraz z VAT. Zastosowanie procedury składu celnego pozwala na „przesunięcie” miejsca importu (w stosunku do towarów objętych tą procedurą nie pobiera się należności przywozowych aż do czasu jej zakończenia). Import jest wówczas jak gdyby uznawany za dokonany nie w miejscu faktycznego wprowadzenia towarów na obszar celny Wspólnoty, tylko w miejscu zakończenia tej procedury.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika jednak, że towar został odprawiony „ostatecznie” na terytorium Niemiec i w Niemczech zapłacono podatek należny z tytułu importu. W tym przypadku to tam właśnie powstaje obowiązek zapłacenia cła oraz VAT od importu – w tej sytuacji niemiecki podatek od wartości dodanej (MwSt), jako że wówczas import uznaje się za dokonany na terytorium Niemiec (w miejscu wprowadzenia towarów na wspólnotowy obszar celny) Wnioskodawca przemieszcza następnie przedmiotowe towary (samochody) na terytorium Polski. Oznacza to, że ma miejsce wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów. Taka transakcja zrównana jest z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. W ramach takiej transakcji powstaje VAT należny w Polsce z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (przemieszczonych do Polski z innego państwa członkowskiego (Niemiec) po zakończeniu odprawy celnej tym państwie (w Niemczech)).

W myśl bowiem art. 11 ust. 1 ww. ustawy przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego, w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju. Zatem przemieszczenie do kraju (Polski) towaru uprzednio zaimportowanego i dopuszczonego do obrotu na obszarze Wspólnoty (w Niemczech) będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

  • VAT a KUP

    Witam. Jeżeli wszystkie usługi, które są wykonywane, są zwolnione z VAT, to czy w koszty można wrzucić faktury z VAT-em? A VAT od importu ...

  • Zwolnienie z vat

    Dzień dobry, chciałbym zakupić środek transportu (autobus) w Niemczech. Wiadomo że sprzedawcy zapłacę kwotę netto, powiedzmy 150000 zł już ...

  • Więcej porad znajdziesz w dziale Porady WIĘCEJ

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: