eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › WNT towaru: spóźniony transport a rozliczenie VAT

WNT towaru: spóźniony transport a rozliczenie VAT

2012-03-15 13:05

Podatnicy rozliczający wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru muszą pamiętać, że podstawę opodatkowania określa się tutaj w sposób szczególny, wliczając do niej m.in. koszty transportu. Problem pojawia się, gdy obciążenie za ten transport następuje później.

Przeczytaj także: WNT i transport towaru a rozliczenie VAT

Rozpatrzmy następującą sytuację: W styczniu 2012 r. podatnik dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru od kontrahenta z Francji. W miesiącu tym towary zostały przewiezione do Polski. Transport zorganizował sprzedawca. W marcu wystawił on na rzecz polskiego podatnika fakturę za przygotowanie przesyłki oraz jej transport. Jak w takiej sytuacji go rozliczyć? – wykazać na bieżąco import usług czy też korygować deklarację wstecz?

Art. 31 ustawy o VAT mówi, że podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Obejmuje ona przy tym także:
  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;
  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.

Przytoczony przepis zatem wyraźnie wskazuje, że koszty opakowań i transportu zwiększają podstawę opodatkowania WNT, ale tylko wówczas, gdy są pobierane przez dostawcę tych towarów. Chodzi tutaj oczywiście zarówno o obciążenie bezpośrednie (tj. taką sytuację, w której koszty te zostały wyodrębnione z samej ceny towaru) jak i pośrednie (czyli gdy zostały one wliczone w cenę towaru). W podstawie WNT nie uwzględnia się natomiast kosztów transportu w przypadku, gdy transportu dokonuje nabywca lub firma transportowa na jego zlecenie.

W naszym przypadku zorganizowanie transportu towaru leżało po stronie sprzedawcy, który następnie obciążył nimi nabywcę. Co za tym idzie, koszty te mieszczą się w podstawie opodatkowania WNT opisanej wyżej. Problem jednak w tym, że faktura za pakowanie i transport została wystawiona z dwumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru, w związku z czym rodzi się pytanie, czy i tutaj należy zwiększyć podstawę opodatkowania WNT, które zostało wykazane wcześniej (zapewne zarówno w deklaracji VAT-7 jak i informacji podsumowującej)?

Problemem tym zajmował się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 4 marca 2011 r., nr ILPP4/443-6/11-4/ISN, w której to wskazał
„(…)Z powołanego przepisu art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy wynika, że do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy doliczyć tylko te wydatki dodatkowe (prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia), które są pobierane przez dostawcę tych towarów, tj. podmiot, który sprzedał nabywcy towar.
Wnioskodawca w opisie sprawy wskazał, że dostawcą usługi transportowej jest ten sam podmiot, który dokonał dostawy rozpoznanej przez niego jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Zatem zgodnie z powołanym przepisem ustawy, Spółka potraktowała transport jako wewnątrzwspólnotowe nabycie i skorygowała jego wartość.
Biorąc pod uwagę powołane przepisy należy stwierdzić, że koszty usługi transportu towarów będące przedmiotem pytania, stosownie do art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy, Zainteresowany słusznie doliczył do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dokonując stosownej korekty tej transakcji. (…)”


Podobnie wypowiedział się także Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 07.06.2010 r. nr IPPP3/443-216/10-4/JK, w której to podkreślił on, że
„(…)Biorąc pod uwagę powołane przepisy należy zatem stwierdzić, iż koszty transportu przedmiotowego towaru – zgodnie z art. 31 ust. 2 ustawy – należy wliczyć do podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ponieważ są one pobierane przez dostawcę towaru, tj. kontrahenta ze Szwajcarii, który dokonał importu towaru na swoją rzecz na terenie Austrii, a następnie dostarczył towar Wnioskodawcy jako polskiemu podatnikowi na terytorium Polski. Innymi słowy dla ustalenia podstawy opodatkowania dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów Spółka winna była przyjąć cenę nabycia towaru, tj. kwotę należną dostawcy towaru oraz kierując się przesłankami wynikającymi z art. 31 ust. 2 ustawy winna była powiększyć ją o przedmiotowe koszty transportu. Istotnym bowiem jest fakt, iż Wnioskodawca został obciążony kosztami transportu bezpośrednio przez dostawcę towaru, a nie przez przewoźnika bądź spedytora. (…)
Reasumując, wartość faktury za transport powinna zwiększyć podstawę opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów mającego miejsce w 2009 roku a zatem transakcja ta winna być wykazana w deklaracji VAT-7, w miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu przedmiotowego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (perfum), tj. grudniu 2009 r. Jednocześnie wartość ta winna znaleźć odzwierciedlenie jako transakcja wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w informacji podsumowującej VAT-UE.(…)”


W rozpatrywanej przez organ podatkowy sprawie spółka otrzymała towar w 2009 r., na który faktura została wystawiona w listopadzie 2009 r., zaś faktura dokumentująca transport została wystawiona w styczniu 2010 r.

Podsumowując, nie ma tutaj znaczenia fakt, że faktura za transport towaru będącego przedmiotem WNT została wystawiona z opóźnieniem. Jeżeli kosztami tego transportu nabywcę obciąża dostawca, ten pierwszy jest obowiązany doliczyć jego wartość do podstawy opodatkowania WNT. W naszym przypadku podatnik zatem powinien dokonać korekty rozliczenia za styczeń, w którym wykaże wartość WNT razem z kosztami pakowania oraz transportu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: