eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zmiany w PIT: PKPP Lewiatan przeciwny

Zmiany w PIT: PKPP Lewiatan przeciwny

2009-09-11 12:57

Przeczytaj także: PIT-40 "drogi" dla pracodawcy


Według PKPP Lewiatan zdziwienie budzi także moment zaproponowanych zmian, gdyż obecnie w związku z dekoniunkturą, państwo powinno wspierać przedsiębiorców wszelkimi możliwymi sposobami. W ocenie PKPP Lewiatan wyjściem z sytuacji byłoby uproszczenie systemu, jak choćby zmniejszenie liczby skomplikowanych ulg podatkowych czy wręcz nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych, tak by stały się one mniej skomplikowane i bardziej czytelne dla podatników. I choć PKPP Lewiatan zdaje sobie sprawę ze stanu finansów publicznych, należałoby się zastanowić, czy możliwe byłoby przeniesienie takich obowiązków wobec podatników na urzędników.

Przewidziany w uzasadnieniu wzrost wynagrodzenia dla płatników ze stawki 0,3% na 0,35% lub 0,4% w ocenie PKPP Lewiatan nie pokryje kosztów nowych obowiązków dla płatnika. Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich stawka wynagrodzenia powinna wzrosnąć do poziomu ok. 1,5%. Przy czym należy pamiętać, że już dziś stawka 0,3% nie pokrywa aktualnie ponoszonych przez płatników kosztów.

Krótkie vacatio legis jako element zwiększający koszty w pierwszym roku obowiązywania przepisów

PKPP Lewiatan negatywnie ocenia również krótkie vacatio legis, zwłaszcza że dla dużych przedsiębiorstw nowelizacja wiąże się z długimi okresami dostosowawczymi. Należy się spodziewać, że publikacja przepisów nastąpi najwcześniej z końcem tego roku. Proces dostosowujący do wymogów nowego reżimu w dużych przedsiębiorstwach zmusi je do zatrudnienia zewnętrznych firm do zmian w systemach informatycznych, stworzenia nowych stanowisk pracy, czy szkoleń dla pracowników. Oznaczać to będzie, że w pierwszym roku obowiązywania przepisów te koszty będą szczególnie duże. Dla wielu firm będzie to trudne lub wręcz niemożliwe do realizacji.

W I połowie roku Lewiatan przy okazji oceny Programu E-podatki, wskazywał, że takie rozwiązanie nie zostanie zaakceptowane przez pracodawców. Jednak już wtedy Program zakładał wyposażenie/dostęp pracodawców do specjalnych programów informatycznych, które miały ułatwić płatnikom roczne rozliczenia swoich pracowników.

Przeniesienie odpowiedzialności na pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań podatkowych


Niejasna dla PKPP Lewiatan pozostaje też kwestia odpowiedzialności pracodawców/płatników za nieprawidłowe przygotowanie rocznych zeznań podatkowych i konieczność przygotowania korekt zeznań w przypadku błędów własnych lub pracowników, np. poprzez błędne podanie odliczenia. Obowiązkowe zaangażowanie pracodawców w prywatne kwestie pracowników oraz potencjalna odpowiedzialność pracodawców/płatników może spowodować zbędne obciążenia polskich przedsiębiorców kosztami związanymi ze zwiększoną odpowiedzialnością oraz uwikłanie w spory z organami podatkowymi.

Przepisy nie dają także jednoznacznej odpowiedzi, co w sytuacji, gdy pracownik nie złoży oświadczenia o samodzielnym przygotowaniu zeznania, a będzie chciał jednak skorzystać ze wspólnego rozliczenia podatkowego. Obecny kształt zaproponowanej nowelizacji nasuwa wątpliwości, czy pracownik nadal będzie miał takie prawo.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: