eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Licencja programu: udostępnienie a przychód pracownika

Licencja programu: udostępnienie a przychód pracownika

2009-09-09 10:08

W dniu 10 czerwca 2009 r. dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której wskazał na problem poboru podatku od udostępniania licencji komputerowych nabywanych w formie ograniczonej przez pracownika celem użytkowania domowego (nr IPPB2/415-226/09-5/AK, dalej: "interpretacja").

Przeczytaj także: Bilet na Euro 2012 w prezencie: podatek dochodowy

Z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócili się wspólnicy spółki, którzy w ramach swojej działalności gospodarczej planowali nabyć oprogramowanie w postaci tzw. pakietu biurowego. Zakup wskazanego oprogramowania w określonej przez sprzedającego ilości umożliwi spółce uzyskanie prawa do dodatkowego udostępnienia swoim pracownikom oprogramowania z prawem do użytku domowego, a mianowicie możliwością zainstalowania wersji programów objętych licencją na wybranym, jednym komputerze domowym. Przy czym wskazane prawo pracownika trwa tylko przez okres zatrudnienia u pracodawcy wykupującego pakiet biurowy. Dodatkowo pracownikowi nie przysługuje prawo zbycia programu, ani prawo do wykorzystywania go w ramach prowadzonej przez siebie indywidualnie działalności gospodarczej.

W związku z zaistniałą sytuacją powstaje zapytanie, co do którego mieli wątpliwości wspólnicy spółki – czy skorzystanie przez pracownika z możliwości zainstalowania oprogramowania na komputerze domowym i użytkowania go bez związku z działalnością gospodarczą stanowi przychód pracowniczy wynikły ze stosunku pracy jako świadczenie częściowo odpłatne i czy w związku z powyższym spółka jako płatnik powinna uwzględnić ten przychód przy poborze zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zapytanie zostało przedłożone dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie.

Zdaniem Izby, udzielenie pracownikowi odpłatnego prawa do korzystania z licencji w ramach tzw. użytku domowego nie jest kwalifikowane jako świadczenie nieodpłatne, bowiem pracownik nabywa prawo do ograniczonego korzystania z oprogramowania za ściśle określoną cenę. W razie skorzystania przez pracownika ze wskazanego prawa, zważywszy na charakter wykorzystywanego oprogramowania – w podniesionej sprawie był to pakiet MS Office, jako fakt powszechnie znany potraktowano nikłe szanse na wykorzystanie oprogramowania do celów prywatnych. Dodatkowo należy wskazać, że wskazana licencja nie ma znamion licencji zbiorczej, poprzez którą udostępniane są wszystkie elementy pakietu licencyjnego.

Konkludując zdaniem Izby nabywana przez pracownika ograniczona licencja do użytku domowego nie skutkuje powstaniem przychodu, spółka nie jest więc zobowiązana do uwzględnienia tego przychodu przy poborze zaliczki na PIT.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: