eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Sprzedaż mieszkania i miejsca postojowego a VAT 7%

Sprzedaż mieszkania i miejsca postojowego a VAT 7%

2009-10-08 13:21

Transakcja sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym, które stanowi integralną część lokalu, jest opodatkowana 7-proc. VAT. Wnioski takie płyną z wyroku WSA w Olsztynie z dnia 20.08.2009 r. sygn. akt I SA/Ol 452/09.

Przeczytaj także: Sprzedaż mieszkania i miejsca postojowego a stawka VAT

W grudniu 2008 r. spółka wystąpiła o wydanie indywidualnej interpretacji w zakresie wysokości stawki podatku od towarów i usług od czynności sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego znajdującego się w podziemnej kondygnacji budynku. Spółka wskazała, iż prowadzi inwestycję budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z garażem podziemnym i infrastrukturą techniczną (PKOB 112 – budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe). Budynek ten będzie miał łącznie 88 lokali mieszkalnych i 29 miejsc postojowych. Co za tym idzie, w 29 przypadkach przedmiotem sprzedaży będzie lokal mieszkalny wraz z prawem do wyłącznego korzystania z wydzielonego miejsca postojowego, a w pozostałych wyłącznie sprzedaż lokalu mieszkalnego.

Wyjaśniono także, iż pomieszczenie, w którym usytuowane będą miejsca postojowe, nie będzie wydzielone na odrębną własność, jako samodzielny lokal w rozumieniu ustawy o własności lokali, a częścią wspólną wszystkich nabywców lokali mieszkalnych. Miejsca postojowe będą stanowić część powierzchni wydzielonej jedynie przegrodami z siatki. Prawo do miejsca postojowego będzie integralnie związane z prawem własności lokalu mieszkalnego i nie będzie stanowić odrębnego przedmiotu umowy. Umowy przedwstępne i akty notarialne będą określały, że przedmiotem sprzedaży jest lokal mieszkalny wraz z przynależną mu piwnicą lokatorską, udziałem w częściach wspólnych budynku i innych urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz w prawie własności gruntu, a także - w przypadku właścicieli, którzy to prawo nabędą - prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego. Wartość netto transakcji określana będzie oddzielnie dla lokalu mieszkalnego wraz z przynależną piwnicą lokatorską, oddzielnie dla udziału w prawie własności działki i oddzielnie dla prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego.

Zdaniem spółki sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do miejsca postojowego winna być opodatkowana jednolitą stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Z powyższym nie zgodziły się jednak organy podatkowe. Te uznały, iż sprzedaż prawa do korzystania z miejsca postojowego należy traktować jako świadczenie usług, w rozumieniu art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług. Właściwą stawką podatku jest tutaj 22%.

Spółka nie zgodziła się z powyższym i skierowała sprawę do sądu. Ten uznał, że skarga jest zasadna. Sąd wskazał, iż konieczne jest tutaj ustalenie, czy czynność polegająca na dostawie lokali mieszkalnych wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w części wspólnej budynku nie powinna być traktowana jako czynność o charakterze kompleksowym, z której nie można wyłączyć tych jej elementów, które wprawdzie same w sobie dostawy lokalu nie stanowią, lecz z tą dostawą związane są w taki sposób, iż można mówić o czynności kompleksowej. WSA przytoczył tutaj wyrok NSA z 8 stycznia 2009 r. syng. akt I FSK 1798/07, w którym to sąd uznał, że posiadanie miejsca do parkowania samochodu osobowego w pierwszej dekadzie XXI wieku jest związane integralnie z budownictwem mieszkaniowym tak jak posiadanie piwnicy czy dostęp do suszarni i powinno być kojarzone z obiektami budownictwa mieszkaniowego lub ich częściami.

Konieczne jest tutaj bowiem wzięcie pod uwagę postępu cywilizacyjnego, który to kreuje nowe potrzeby i wymusza dostosowanie się do różnych dziedzin gospodarki (m.in. w zakresie budownictwa mieszkaniowego). W obecnych czasach miejsce postojowe powinno być uznane, podobnie jak piwnica czy suterena, za część składową lokalu.

WSA podkreślił także, iż prawo do korzystania ze stanowisk postojowych nie będzie stanowiło odrębnego przedmiotu własności i nie może być samodzielnym przedmiotem obrotu. Innymi słowy może ono być zbywane i nabywane jedynie łącznie z lokalem mieszkalnym, do którego zostało przypisane. Co za tym idzie, w takiej sytuacji dla całości sprzedaży należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: