eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › PIT-40 "drogi" dla pracodawcy

PIT-40 "drogi" dla pracodawcy

2009-10-20 11:13

Przeczytaj także: Zeznanie roczne pracownika powinien rozliczyć fiskus?



W przypadku np. Poczt Polskiej, zatrudniającej ponad 100 tys. pracowników, oznacza to podniesienie kosztów administracyjnych o ponad. 5,5 mln zł. Należy do tego doliczyć także koszty obsługi archiwum oświadczeń pracowników chcących rozliczyć się samodzielnie. Opierając się na tym samym przykładzie należy zaznaczyć, iż część pracowników wykaże więcej niż jedno źródło dochodu, co nie oznacza zmniejszenia kosztów obsługi tych pracowników, gdyż zamiast sporządzenia deklaracji PIT- 40 płatnik będzie zobowiązany sporządzić PIT-11 oraz przyjąć i zarchiwizować oświadczenie woli o samodzielnym rozliczeniu podatników.


INNE, CIEKAWE LICZBY…


(dane pochodzą z informacji dotyczącej rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2008 r. znajdującej się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów)

Dzisiaj, na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istnieje możliwość, aby pracodawca dokonał obliczenia podatku w imieniu pracownika. Warunkiem jest jednak złożenie stosownej deklaracji płatnikowi przez podatnika w terminie do 15 stycznia (i dodatkowo spełnienia warunków: posiadania jednego miejsca pracy oraz nie uwzględniania żadnej ulgi).

W zeszłym roku 6 716 639 osób spełniało wymagania umożliwiające dokonania obliczenia rocznego zeznania podatkowego przez płatnika (posiadali jedno źródło dochodów), jednak skorzystało z tego tylko 441 068 osób
  • 18 737 173 rozliczyło się bezpośrednio w urzędzie skarbowym
  • 6 010 102 zostało rozliczonych przez Organy Rentowe

(Najbardziej popularną preferencją było łączne opodatkowanie dochodów małżonków. Skorzystały z niej 9 901 352 osoby, co daje 40% całości).
Przyjmując, iż grupa osób mających jedno źródło dochodu jest reprezentatywną grupą w całej populacji, można szacować, iż 4,02 mln osób będzie podlegało obowiązkowi obliczenia podatku przez płatnika. Od tej liczby należy odjąć trudną do oszacowania ilość osób, które w okresie zeszłego roku podatkowego zmieniły miejsce pracy lub skorzystały z ulgi innej niż przewidzianej w nowelizacji. Można szacować, iż będzie to ok. 5%, co oznacza, że potencjalnie z ułatwienia będzie mogło skorzystać ok. 4,0 mln ludzi.

Przeanalizujmy też, ilu podatników zostanie zobowiązanych do złożenia informacji o samodzielnym obliczaniu podatku.

8,9 mln osób ma więcej niż jedno źródło dochodu, a ok. 2,9 mln osób mających jedno źródło dochodu jest opodatkowana łącznie z małżonkiem, korzysta z ulgi innej niż przewidziana w ustawie lub zmieniło miejsce zatrudnienia. Sumarycznie więc, otrzymujemy liczbę 11,8 mln osób, które będą zobowiązane do złożenia odpowiedniego oświadczenia przynajmniej jednemu pracodawcy. Możemy zatem wnioskować, że przynajmniej 12,4 mln podatników będzie zobowiązana do spełnienia dodatkowych obowiązków biurokratycznych oraz taka sama liczba płatników będzie musiała przyjąć i zarchiwizować deklaracje. Na dodatek, podatnicy, którzy w dniu 15 stycznia będą pozostawać w dwóch lub więcej stosunkach zatrudnienia, zostaną zobowiązani do złożenia oświadczenia w każdym miejscu pracy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: