eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dostawa towarów na rzecz instytucji WE a stawka VAT

Dostawa towarów na rzecz instytucji WE a stawka VAT

2009-10-20 11:15

Ostatni wyrok WSA potwierdził prawo podatnika do zastosowania zerowej stawki VAT w przypadku dokonywania świadczeń na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich. Trzeba tutaj jednak spełnić pewne warunki.

Przeczytaj także: Gospodarstwo agroturystyczne: bez firmy można rozliczać VAT

Stanowisko sądu
Podatnik świadczący usługi doradcze na rzecz Posła do Parlamentu Europejskiego nie jest zobowiązany do posiadania dokumentu, o którym stanowi § 7c ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż odpowiednio dostosowane oświadczenie, o którym stanowi ten przepis, nie zostało promulgowane w dziennikach urzędowych Unii Europejskiej i Rzeczypospolitej Polskiej. Posiadanie przez takiego podatnika umowy z Eurodeputowanym o świadczenie usług doradztwa parlamentarnego nie może natomiast zastąpić zamówienia wraz ze specyfikacją, o którym stanowi §7 c ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie jest to dokument wystawiony przez instytucję Wspólnot Europejskich, za jaką należy uznać Parlament Europejski.

Wyrok WSA z dnia 18 sierpnia 2009 r., I SA/Po 1419/08

Komentarz eksperta:
Na początku wskazać należy, że komentowane orzeczenie wydane zostało na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które obowiązywało do końca listopada 2008 r. Obecnie w sposób tożsamy materię tą reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (tj. § 11 tego rozporządzenia). W dalszej części komentarza akty te ogólnie określane będą jako rozporządzenie.

W komentowanym orzeczeniu sąd stwierdził, że świadczenie usług na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich korzysta z preferencyjnej stawki 0%, jednakże pod warunkiem spełnienia dwóch przesłanek:
  • podatnik musi dokonać dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz instytucji Wspólnot Europejskich,
  • instytucja Wspólnot dla nabywanych towarów lub usług powinna przekazać przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi dokonującemu dostawy towarów lub usługodawcy wypełniony odpowiednio dla potrzeb podatku dokument, o którym mowa w rozporządzeniu Komisji, potwierdzony przez właściwe władze państwa członkowskiego, na terytorium którego podmioty te posiadają siedzibę lub przedstawicielstwo oraz zamówienie dotyczące towarów lub usług (wraz z ich specyfikacją), do których odnosi się wskazany powyżej dokument (tzw. świadectwo zwolnienia).

W rozumieniu polskich przepisów świadectwo to pozwala na skorzystanie ze zwolnienia od podatku akcyzowego siłom zbrojnym i organizacjom wymienionym w art. 23 ust. 1 dyrektywy 92/12/EWG z dnia 25 lutego 1992 r. w sprawie ogólnych warunków dotyczących wyrobów objętych podatkiem akcyzowym, ich przechowywania, przepływu oraz kontrolowania (Dz.U. UE.L.92.76.1; Dz.U. UE-sp.09-1-179). Mając jednak na uwadze fakt, iż nie zostało ono dostosowane do przepisów ustawy o podatku VAT, a tzw. wspólne świadectwo zwolnienia z podatku VAT i podatku akcyzowego ("common VAT and excise duty exemption certificate"), na które powoływał się Minister Finansów w niniejszej sprawie, nie zostało promulgowane w krajowym dzienniku ustaw, brak jest podstaw prawnych, aby przy świadczeniu usług organy podatkowe mogły żądać od podatników takiego dokumentu.

Warto jednak zwrócić uwagę na podkreślenie w komentowanym orzeczeniu, iż zgodnie z rozporządzeniem, podatnik dla zastosowania stawki 0% powinien mieć od Instytucji Wspólnoty zamówienie wraz ze specyfikacją zamawianych usług. W kontekście stanu faktycznego przedłożona przez podatnika umowa była na tyle ogólna, że w ocenie sądu nie spełniała tych wymogów. Sugerować zatem należy szczególną staranność przy formułowaniu umów obejmujących świadczenie usług na rzecz Instytucji Europejskich. W kontekście bowiem obecnego brzmienia przepisów podatkowych treść zawartych umów może mieć istotne znaczenie dla możliwości zastosowania preferencyjnej stawki podatku dla świadczonych usług.


Magazyn „Orzecznictwo Podatkowe” co miesiąc prezentuje ważne orzeczenia i komentarze podatkowe. Znajdziesz tu praktyczne rady jak zminimalizować ryzyko, że urząd skarbowy podważy Twoje decyzje oraz poznasz argumenty, które pozwolą Ci wygrać z fiskusem.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: